Bir milyon ölü seçmen…

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

12 Mayıs Bulgaristan seçimlerinde en anlaşılmaz konulardan birisi de resmi makamlar tarafından açıklanan seçmen sayısı oldu. 7 milyon 200 bin civarı nüfusu olan Bulgaristan’da 7 milyona yakın seçmenin olduğunun açıklanması özellikle Türkiye’de bu rakamları duyanları çok şaşırtıyor. Zira insanın aklına şu geliyor: “herkes 18 yaşının üzerinde mi?” Hiç mi çocuk yok bu ülkede?

İşin arka planı araştırıldığında seçmen listelerinde bir milyon kadar vefat etmiş kişinin isminin olduğu iddiaları ortaya çıkıyor. Bu iddia hiç de yabana atılır gibi değil ve gayet mantıklı görünüyor. Kırcaali’den bir vatandaş “1998 yılında vefat eden dedem hala seçmen listesinde yer alıyor” diyor.

Bir başka iddia ise daha vahim: “ölülerin oy hakları piyasada paylaşılıyor” şeklinde…

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Ulusal İstatistik Enstitüsü (NSİ) Kırcaali Bölge Şubesi Müdüresi Mariya Jeleva, seçmen sayısında olan farkın vefat edenlerin de listelerde yer almasından ileri geldiğini ifade etmişti. Jeleva, “GRAO yetkilileri, ölüm belgesi sunulmadan sicilde kayıtlı herhangi birini iptal etme hakkına sahip değiller. Yurt dışında hayatını yitirenleri nüfus sicilinden sildirmekten yakınlarının çıkarı yok. Bu gerçekten yüksek gidere mal oluyor. Bunu yapmamaları için başka bir sebep ise ölenlerin Bulgaristan’da mülk sahibi olmamalarıdır” diye belirtti.

Buradan da anlaşılıyor ki, basit bir mevzuat mazereti böylesi büyük bir yanlışa yol açıyor. Bunu değiştirmek acaba bazılarının işine gelmiyor mu?


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.