Cameron, Bulgaristan sınırını inceledi

Haberler
İçeriği Paylaş

İngiltere Başbakanı David Cameron, Bulgaristan gezisinde mülteci sorunu hakkında incelemelerde bulundu.

16 yıldan beri Bulgaristan’a gelen ilk İngiliz Başbakan olan Cameron’un iki günlük ziyaret basına ve kamuoyuna kapalı gerçekleşiyor. Dün akşam üzeri Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile Cameron’un yaptığı görüşmeden sonra, iki başbakan basına kısa bir açıklama yaptı.

Cameron bugün Bulgar- Türk sınırı Elhovo’ya gidecek ve AB dış sınırı olarak Bulgaristan’ın göç dalgasına karşı önlemleri yerinde inceleyecek. Cameron’un bugünkü programında, Bulgaristan-Türkiye sınırı ve Burgaz şehrine ziyaretler yapması öngörülüyor.

Borisov-Cameron görüşmede, özellikle terörizm riski ve sığınmacıların göçü ile ilgili sorunları ele aldıkları belirtildi. Göç sorununa değinen Cameron, AB`nin dış sınırlarının sağlamlaştırılmasının şart olduğunu belirterek, “AB kaçak göçmenleri yakalayarak onları geri yollayabilmelidir” dedi.

Başbakan Borisov, Cameron’a bazı coğrafi bilgileri verdiğini dile getirerek, “Bulgaristan’ın Türkiye ile gerek kara gerekse deniz sınırlarının, Yunanistan’ın Türkiye ile olan sınırlarından daha uzun olduğunu söyledim” dedi.

Terörle mücadelede alınan özellikle tasnifli bilgi alışverişinin çok önemli olduğunun altını çizen Cameron, yolcu listeleri ve kaçak silah ticareti konusunda veri mübadelesinin önemine vurgu yaptı. Cameron, Irak ve Suriye’deki IŞİD’in yok edilmesi gerektiğini, İngiltere savaş uçaklarının oradaki mevzilere başarılı darbe indirdiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: dunyabulteni.net


İçeriği Paylaş