Başmüftülük iftarına katılan Cumhurbaşkanı: Bulgaristan Müslümanlarına saygı duyuyorum

Haberler
İçeriği Paylaş

Cumhurbaşkanı Rosen Plev­neliv, Başmüftülük ta­rafından Plovdiv’de düzenlenen iftara katılmasıyla ülke tarihinde bir ilk yaşandı. Plevneliv, Müslümanların iftarına katılan ilk Cumhurbaşkanı ünvanına sahip oldu. Plevneliev Başmüftü’nün davetini memnuniyetle karşıladığını belirterek, asıl bayramın dostlarla, komşularla birlikte geçirmek olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev konuşmasında, çocukluk dönemini yaşadağı Gotse Delçev şehrinde Müslümanların arasında büyüdüğünü, ezanları dinlediğini ve barış içinde yaşadıklarını hatırlattı. Plevneliev, “Ülke tarihinde Cumhurbaşkanı olarak ilk kez iftara katılıyorum ve bununla da gurur duyuyorum. Yine ilk Başmüftü ziyaretini de gerçekleştirerek Türk çayını birlikte içtik. İstanbu’a yaptığım son ziyarette Bulgaristan göçmeni bir aileyi ziyaret ettim, bunlarla gurur duyuyorum” dedi. Cumhurbaşkanı Plevneliev, Bulgaristan’da birlikte yaşama modeli kuracaklarını söyleyerek “Bulgaristan Müslümanlarına saygı duyuyorum ve söz veriyorum ki her vatandaşın gelişmesi, anlayış ve barış için çalışacağım” dedi. Üç ay önce Bulgaristan’nın refahı için yapılan dua seferberliğine dikkat çeken Plevneliev, bunun devamını isteyerek huzur atmosferi esmesini istedi. İftarın önemine dikkat çeken Başmüftü Mustafa Haci de, iftarın din, dil, ırk ayırt etmeksizin biraraya gelerek yakınlaşmaya vesile olduğunu söyledi. Mustafa Haci “Bütün insanların birlikte yaşayabileceklerini topluma gösteriyoruz “sözlerini kullandı. Başmüftü, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’in iftara katılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Soydaşlar Bulgaristan-Türkiye ilişkilerine katkı sağlıyor

İftar programında konuşma yapan Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türkiye ile Bulgaristan arasında ilişkilerin her alanda geliştiğini ve bunun da Bulgaristan’da yaşayan soydaşlara bağlı olduğunu söyledi. Bozdağ “Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ziyaretler bu ilişkilerin ileriye gitmesini sağlamıştır. En son Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’in ziyareti ve strateji konseyinin imzaladığı 17 anlaşma bunların örneğidir” sözlerine yer verdi. Bulgaristan’da yaşayan Türklerin iki ülke arasında köprü vazifesi gördüğünü ve daha fazla yakınlaşmaya vesile olduklarını dile getirdi. Bulgaristan’nın pozitif anlamda gelişmesini istediklerini belirten Bozdağ, iki ülkenin ticari hacminin ikiye katlanmasına, iki ülkenin de potansiyelinin olduğunu ve bunların hayata geçirilmesinin çok şey kazandıracağını ileri sürdü.

Bozdağ, Bulgarsitan’da ziyaretlerde bulundu

Türkiye Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağa Bulgaristan’a üç günlük ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretinin ilk durağı Burgas oldu. Ruen Belediyesine bağlı Lülyakovo (Kiremitli) köyünü ziyaret eden Bozdağ, kurban kesilerek karşılandı. Ardından Şumen’e geçerek restorasyonu devam eden Tombul camiini ziyaret etti. Şumen Müftüsü’ne Kur’an hediye etti. Glavinitza’da Bereket konvoyuna katılan Bekir Bozdağ, vatandaşlarla iftar yaptı. Ramazan ayının son iftarını Plovdiv’de Bulgaristan Başmüftülüğün organize ettiği iftar programında yaptı. Programa Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’in yanı sıra, Vejdi Raşidov, Bulgaristan kökenli Bursa milletvekilleri Mustafa Öztürk ile Hakan Çavuşoğlu, Türkiye Diyanet işleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz, Bulgaristan eski Cumhurbaşkanı Jelyü Jelev ve bir çok işadamı katıldı.

Bekir Bozdağ Bayram namazını Plovdiv’de kıldı

Ziyaretinin en önemli kısmı olan bayram namazını soydaşlarla birlikte kılmanın heyecanını yaşadığını belirtten Bozdağ, Bulgaristan Müslümanlarının bayramını kutladı. Plovdiv camisini dolduran yüzlerce vatandaşın Türkiye’den gelen misafirlere yoğun ilgisi vardı. Tek tek herkesle bayramlaşan Bozdağ, vatandaşlarla hasbihal etti. Bozdağ, “Son teravihi birlikte kıldık, son iftarı birlikte açtık, şimdi de bayram sevincini birlikte yaşıyoruz” dedi. Bekir Bozdağ, daha sonra Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan gelen Kuran-ı Kerim’leri vatandaşlara dağıttı.

Cantay Kocaömer

zaman.bg


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.