Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aramaz, Bulgaristan Dışişleri’nde Görüşmelerde Bulundu

Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın 6-8 Ağustos tarihlerindeki Bulgaristan ziyaretinde yaptığı bazı açıklamalar nedeniyle Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, görüşmede Bozdağ’ın Bulgaristan ziyaretinde Osmanlı eserlerinin durumu hakkında yaptığı değerlendirmelerin ele alındığı belirtilerek, Büyükelçi Aramaz’ın Türkiye’nin Bulgaristan’dan herhangi bir mülk iddiasında olmadığını ifade ettiği aktarıldı.

Bakanlık açıklamasında ayrıca, Bulgaristan-Türkiye ilişkilerinin iyi komşuluk, ortaklık ve NATO müttefikleri arasındaki ilişkiler açısından örnek teşkil edecek düzeyde olduğuna işaret edildi.

Bulgaristan’da Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelere 6-8 Ağustos tarihlerinde bir ziyaret düzenleyen Bakan Bozdağ, Filibe şehrinde yaptığı açıklamada, “Osmanlı döneminden kalma hamam ve aynı dönemden kalma bir başka camiyi gördük. Bu cami özel mülk olmuş. Bir vatandaş 1930 yılında satın almış. Şu anda biz TİKA aracılığı ile bu caminin mülkiyetini satın almak için uğraşıyoruz. Henüz bir mutabakat sağlanmadı. Sağlandığı takdirde satın alacağız ve burayı restore etmek suretiyle yeniden ibadete açacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Bozdağ’ın, özel mülkiyetteki Osmanlı eserlerinin restore edilerek Müslüman cemaate devri için yapılan çalışmaları anlattığı bu açıklaması, bazı Bulgar medya kuruluşları ve milliyetçi çevrelerce Türkiye’nin Bulgaristan’daki Osmanlı eserlerini geri istediği şeklinde yorumlanmıştı. Ancak ülkenin en yüksek tirajlı gazeteleri Trud ve 24 Saat, eserlerin satın alınmasından söz eden Bozdağ’ın, bunların Müslüman cemaate ve Bulgaristan Müftülüğü’ne devrini kastettiği yorumunda bulunmuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.