Bal-Türk’ten Hıdırellez Bayramına Farklı Kutlama

Bal-Türk'ten Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Hıdırellez günü ile Ramazanın ilk gününün aynı zamana denk gelmesi nedeni ile Bal-Türk 2019 yılı Hıdırellez bayramını şubeleri ile beraber farkındalık yaratarak kutladı.

Balkan evi önünde başlayan etkinlik günün anlam ve önemini belirten kısa bir açıklama ve ardından güllere bağlanmış Balkanlara özgü manilerin kapılara asılması ile devam etti. Ardından İzmit şehir merkezinde bulunan tüm esnaflara ve yoldan geçen vatandaşlara manisi ile kırmızı gül takdim edildi.

Şubelerde Aktif Rol Aldı

Bal-Türk Şubeleri de Hıdırellezi Tüm Kocaeli’ye Yaydı. Gebze, Çayırova, Karamürsel şubeleri Hıdırellez Bayramını kendi bölgelerinde sokaklara taşıdı. Okunan maniler ve beraberinde hediye edilen güller ile Hıdırellez vatandaşlara hatırlatılmış oldu.

 

Bal-Türk Hıdırellez Bayramı Açıklaması

Hızır ve İlyas aleyhisselamın yeryüzünde buluştuğu ve yazın ilk günü kabul edilen bugünü Bal-Türk olarak her yıl geleneksel Hıdırellez bayramı etkinlikleri ile kutluyoruz.

Yüzlerce yıldır devam eden günümüzde artık unutulmaya yüz tutmuş bazı ritüeller var. Dernek olarak bu ritüelleri her yıl 5-6 Mayıs günlerini kapsayan etkinlikler ile yaşatmaya gayret gösteriyoruz. 7 çeşmeden su alma, içine dileklerin koyulduğu bakır kabın gül dibine gömülmesi, çoban vardiya değişimi, koyun sağma, koyun kesme, çiğ toplayıp yoğurt mayalama, akşamında gül dibinden bakır kabın çıkartılması ile manilerin okunması ardından yöresel müzikler eşliğinde yemek ve halk oyunu etkinliği düzenliyoruz.

Bu yıl ramazanın ilk gününe denk gelmesi nedeniyle değişikliğe giderek farkındalık yaratmak adına manilerimizi güllere bağladık. SEKA kültür alanı, İzmit şehir merkezi ile aynı anda Gebze, Çayırova ve Karamürsel ilçelerimizde kapılara birer tane asarak hıdırellezi kutlamış olacağız.

Amacımız geleneklerimizi yaşatmak ve yeni nesillere aktarmaktır.


İçeriği Paylaş