Başmüftü Mustafa Aliş: “Ajanlık dosyam uydurulmuştur”

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Devlet Araştırma Komisyonu dün Bulgaristan’da komünizm döneminde istihbarat servisinde (DS) çalışmış ajanların dosyalarının açılmasıyla ülkedeki komünist ajan din adamlarının listesini açıkladı. Bunun üzerine listede ismi bulunan Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Aliş Hacı, bugün Razgrad bölgesinde cami encümenlikleri yönetimiyle görüşmesinden sonra, eski istihbarat servisine mensubiyetini gösteren dosyanın DS tarafından uydurulduğunu söyledi. Mustafa Aliş, “Benim eski DS’ye mensubiyetim ile ilgili haber yeni değil. Bu durum ilk önce 2006 yılında duyuruldu ve o zamandan beri ben üç kere Bulgaristan Müslümanların Başmüftüsü olarak seçildim. Buna göre, Bulgaristan Müslümanlarının güvenini kaybetmemiş olduğumu düşünüyorum” diye yorumladı.

Mustafa Hacı, “Ben 1982 yılından beri dini faaliyetle uğraşıyorum. Milis güçleri tarafından sayısız kere 1986, 1987, 1988 yıllarında sorgulanmak için çağrıldım. 1989 yılında totaliter istihbarat servisiyle bağlantılarım olmadı. O yüzden de ben nasıl 14 Kasım 1989 tarihinden itibaren ajanlık dosyamın olduğunu anlayamıyorum” diye açıkladı.

Başmüftü, İslam dinine hizmet etmeye onu 7 yaşında iken annesi tarafından dedesinin teşvik ettiğini anlattı. 1980’li yıllarda Velingrad bölgesinde yerel hocalar tarafından İslam dinini öğrendiğini ve bundan sonra da kendisinin başka gençlere ders vermeye başladığını paylaştı.

Mustafa Aliş, “O zamanlarda beni sorguya ağrıyorlardı, şantaj yapıyorlardı, dindar kişi olmayan babamı da sorguya çekiyorlardı. Komünizm rejimini iyi tanıyorum. Baskısına dayanmanın kolay olmadığını biliyorum. Bu sebepten dolayı eğer bizim dini adamlarımızdan DS’ye ajanlık yapmış olanlar varsa, zarar verdikleri insanlardan özür dilesinler, af istesinler ve birbirlerini karşılıklı affetsinler” diye çağrıda bulundu.

Mustafa Hacı, “Tarih bilinmeli, ondan ders alınması gerekli, öç alınması değil. Öç almak ne insani bir değerdir, ne de dini. Çok geriye bakarsak, geleceği göremeyeceğiz” diye belirtti.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.