Başbakan Ognyan Gerdjikov’dan sivil toplum kuruluşlarına çağrı

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Geçici Başbakan Ognyan Gerdjikov, ülkede faaliyette bulunan sivil toplum kuruluşlarına Sivil Toplum Seçim Kurulu oluşturması çağrısında bulundu.

Başbakan’ın çağrı mektubunda şu ifadeler yer aldı: “Sivil toplum kuruluşlarına en kısa sürede Sivil Toplum Seçim Kurulu oluşturması çağrısını yaparak, Bulgaristan’da demokratik ve dürüst seçimler düzenlenmesi için onlara aktif bir rol alması ricasında bulunmak istiyorum.

Önceki iki geçici hükümet tarafından gerçekleştirilen bu başarılı uygulamaya devam edilmesi gerekir. Sivil toplum sektörü, erken genel seçimlere ilişkin Sivil Toplum Seçim Kurulu oluşturması arzusunu kamuoyuna duyurdu ve ben onun bu hamlesini tamamen destekliyorum. Son 20 yıl içinde seçim kampanyalarını yakından takip eden sivil toplum kuruluşlarının seçimlerin dürüst, şeffaf ve tüm kanun ve hukuk kuralları çerçevesinde gerçekleştirme arzusunu yerine getirmek için yetkili kurumlar ve vatandaşlarla ortaklık yapmaya ilişkin denetleme yetisine ve sivil motivasyonuna sahip olduğu kanısındayım. Bizim ülkedeki sivil toplum sektörü, seçimleri düzenlemekle görevli kurumların gecikmesi veya sorumluluklarını göz ardı etmesine izin vermeyecek kadar yeterli derece güçlü ve ısrarcıdır.

Çoğu durumlarda demokrasinin hedefleri ve toplum için daha iyi çalışması için kurumlara tam da sivil dernekler yardımcı olmuştur. Cumhurbaşkanı tarafından da açıkça belirtilen geçici hükümetin önceliği seçimlerin, kanunlar doğrultusunda huzurlu ve rahat bir ortamda gerçekleştirilmesidir. Hükümet, artık bünyesi çerçevesinde görevleri paylaştırdı, seçimlerin genel organizasyonu ve gerçekleştirmesinden sorumlu Başbakan Yardımcısı belirlendi. Bizim hedefimiz bu görevi en iyi şekilde yerine getirmektir. Yüksek İdare Mahkemesi’nin tüm seçim sandıklarında elektronik oylama makineleri ile oy kullanılmasına imkan sağlanmasına ilişkin kararı ek çabalar gerektiriyor.

Bulgaristan’daki sivil toplum kuruluşlarına sesleniyorum ki, seçimlerin düzenlenmesi konusunda aktif bir tutum sergilesinler ve Sivil Toplum Seçim Kurulu oluşturması inisiyatifinde bulunsunlar! Gerekli olduğunda hükümet bu Sivil Toplum Seçim Kurulu’na teknik yardımda bulunabilir.

Tüm sivil derneklere ulaşması ve hiç birisinin kendini dışlanmış hissetmemesi için bu çağrıyı Bulgar medyaları aracılığıyla yapmayı tercih ediyorum”.

 

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş