Başmüftü Aliş Hacı’dan yumruk gibi açıklama

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da Seçilmiş Başmüftü Mustafa Aliş Haci’nin basın merkezinden yapılan açıklamada, Bulgaristan’da süren Başmüftülük sorununu karşısında 1,5 milyon Müslüman’ın sabrının taştığı belirtildi.

Bildiride, seçilmiş Yüksek Dini Şura, Bölge müftüleri, encümen üyeleri, imamlar ve tüm Müslüman cemaatinin, Yüksek İdare Mahkemesi tarafından Yüksek Müslümanlar Dini Şurası’nın yasal başkanı olarak gösterilen Nedim Gencev’in taraftarlarının Başmüftülük binası ve cemaatinin diğer taşınmaz mülklerinin işgaline son verilmesini istediği bildirildi.

Bildiride, şu ifadeler yer aldı: “Son iki yılda Bulgaristan Müslümanlarının ana kurumu olan Başmüftülüğü ve Müslüman cemaatine karşı yürütülen tüm yasa dışı eylemlerine ilişkin bulunduğumuz şikayet ve suç duyurularına rağmen tek bir soruşturma ya da yasal önlem alınmamıştır. Savcılık, İçişleri Bakanlığı, Devlet Milli Güvenlik Ajansı (DANS), Milli Gelirler Ajansı (NAP), Bakanlar kuruluna bağlı Diyanet Müdürlüğü ve diğer makamların Başmüftülüğe karşı eylemlerini sürdüren kişileri destekliyor.”
Ülkede 12 Şubat’ta yapılan Olağanüstü Ulusal Müslüman Konferansı’nı yasallaştıracak kaydın mahkeme tarafından yapılmadığı, devlet organlarının ise sorunlara karşı anlayışsız davrandıklarının belirtildiği bildiride, tüm Müslümanların Başmüftü Mustafa Aliş Heci ve Yüksek Dini Şurasına destek verdikleri vurgulandı.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.