Torba Kanunda beklenip de olmayanlar

Yazarlarımız
İçeriği Paylaş

Bir önceki yazımda lehte yapılan yenilikleri açıklamıştım. Bu defa okurlardan gelen sorular karşısında torba kanunda çıkması beklendiği halde torbaya girmeyen maddeleri açıklayacağım.

Şu andaki uygulamada, mahkemelerin değişik verdiği kararlar sonucu çıkarılan kanuna göre sosyal güvenliğe tabii olarak çalışmaya başladıktan sonraki yaş düzeltmeleri, emeklilikte dikkate alınmıyor. Yani ilk sigortalı olduğunuzda nüfusta hangi yaşınız yazıyorsa, emeklilik hesabınızda buna göre yapılıyor. Bazı durumlarda, gerçek yaşından 4-6 yaş küçük yazılmış kişiler bu hüküm gereği yıllarca emeklilik beklemek zorunda kalabiliyorlar. Bu hükmün değiştirilmesi ve sonradan yapılan yaş tashihinin dikkate alınması için yasa teklifi verildi. Ancak kabul edilmedi. Dolayısıyla birçok vatandaşın mağduriyeti giderilemedi.

Emeklilik için prim gününü tamamlayıp yaş bekleyenlere maalesef bu konuda da torbada yasada bir düzenleme yok. Ancak geçtiğimiz yıl verilmiş bir kanun teklifi var ise de yasalaşma imkânı zor görülüyor. Bu nedenle SSK’lıların yaşı beklemeleri gerekiyor.

Emeklilik için yaş bekleyen SSK’lılar yaşı beklerken çalışmayanlara sağlık yardımı verilip verilmeyeceği, esasında bu konuda Çalışma Bakanı tarafından açıklama yapılmışsa da bu yönde bir düzenleme torba kanununa girmemiştir. Yani torba kanunda çalışmadan sağlık yardımı yok. Sağlık yardımı konusu benim de çok üzerinde durduğum bir konu idi.

1 Ekim 2008 öncesi işe başlamış olan engellilerden, erken emekli olabilmeleri için sağlık raporu yanında bir de vergi indirimi belgesi istenmektedir. Pek çok engelli yüzde 40 ve üzeri özürlü raporu alabildiği halde, vergi indirim belgesi alamayabiliyor. Hal böyle olunca binlerce engelli için mağduriyetlere sebep olabiliyor. Torba kanunda bu konuda bir iyileştirme yok.

Kadınlarda sigorta başlangıcından önceki durumların borçlanılması ve Bağ-Kur’lular için borçlanma imkânı verilmesi yönünde beklenti vardı. Bu konuda torbaya girmedi. Ancak bu konuda mahkemelere müracaat etmiş pek çok kadınlarımız mevcuttur. Neticesi beklenmektedir.

İl özel idaresi ve belediyelerde ki ihtiyaç fazlası işçilerin karayolları, Milli Eğitim ve Emniyet Müdürlüklerine nakline ilişkin düzenleme sendikalarca çok eleştirilmişse de maalesef torbada kalmıştır.

Değerli okurlarım bu konuları anlatmaya devam edeceğim. Kalın sağlıcakla…

OKUR SORULARI

20 aylık askerlik borçlanması

yaparsanız 58 yaşında emekli olursunuz

SORU: Sayın Akçakaya, ben 01.09.1956 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 05.06.1984’tür. Sigortalı olmadan önce 20 ay askerlik yaptım. Toplam gün sayım 3010’dur. Askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olabilirim? Açıklarsanız sevinirim. H. Sağlık

CEVAP: Sayın okurum, siz verdiğiniz bilgilere göre 20 aylık askerlik borçlanması yaparsanız gününüz 3610 olmaktadır. Bu durumda 58 yaşınızın dolduğu 01.09.2014 tarihinde 3600 günle yaşlılıktan emekli olursunuz.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.