Soykırım Suçlusu 2 Sırp Polise Toplam 60 Yıl Hapis

Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna Hersek Devlet Mahkemesi, Bosna savaşı sırasında eski özel Sırp polis teşkilatında görev yapan ve Srebrenitsa soykırımına karışan Duşko Yeviç hakkında 32 yıl, Mendelyev Curiç hakkında ise 28 yıl hapis cezasına hükmetti.
Bosna Hersek Devlet Mahkemesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Srebrenitsa bölgesinin Boşnaklar’dan ”temizlenmesi” yönünde emir verdikleri iddiasıyla yargılanan Yeviç ve Curiç’in suçlarının sabit görüldüğü belirtildi.
İşledikleri suç nedeniyle Yeviç için 32 yıl, Curiç için ise 28 yıl hapis cezası verilmesinin karara bağlandığı kaydedildi.
Bosna savaşı sırasında Birleşmiş Milletler tarafından “güvenli bölge” ilan edilen Srebrenitsa’yı 11 Temmuz 1995 yılında işgal eden Ratko Mladiç önderliğindeki Sırp birlikleri, kentteki 14 yaş üstü erkeklerden 8 binini katletmişti. Srebrenitsa’da yaşananlar, Avrupa Parlamentosu ve Lahey’deki mahkeme tarafından “soykırım” olarak kabul edilmişti. – Federation of Bosnia and Herzegovina

Kaynak: sondakika.com


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.