Barış Treni’ne Yunan eziyeti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Atatürk’ün doğduğu evdeki anma töreni için İstanbul’dan yola çıkan ‘Barış Treni’, planlanan süreden yaklaşık 5,5 saat sonra Yunanistan’ın Selanik kentine ulaştı. İstanbul Ispartakule Tren Garı’ndan saat 17.00’de düzenlenen törenle yola çıkan ve içinde Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile çok sayıda milletvekili ve gazetecinin de bulunduğu tren, gümrük işlemleri için Pythion Sınır Garı’nda durdu. Pythion’da bir saat olarak planlanan işlemler, 3 saat sürdü. Gecenin geç saatlerinde hareket eden tren, Gümülcine ile İskeçe arasında bu kez raylardaki kırağı ve ağaç yaprakları nedeniyle durmak zorunda kaldı. Önce raylara kum atılarak aşılmaya çalışılan sorun, daha sonra gönderilen ilave 2 lokomotif ile çözülmeye çalışıldı. Yolda yaşanan sorunlar nedeniyle yavaş ilerleyen tren, Selanik’e yaklaşık 5.5 saat gecikmeli varabildi.

ARABAYLA GİTTİLER

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, işlemlerin Yunanistan makamlarınca yavaşlatılmasından ötürü Atatürk’ün doğduğu evdeki törene yetişememe ihtimalinin belirmesi üzerine Dedeağaç’ta trenden inerek Selanik’e özel bir araçla gitti. Bakan Müezzinoğlu ile birlikte bazı gazeteciler de özel araçlarla karayolundan Selanik’e ulaştı. Bakan ile birlikte gelen gazeteciler törene zamanında ulaşırken, trende kalan bazı basın yayın organları ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de aralarında bulunduğu katılımcılar, törene yetişemedi. Sabah saat 07.00 Selanik’te olması beklenen tren, bu kente ancak 12.30’da gelebildi.

Vagonda saygı duruşu

Barış Treni, saat 09.05’te Selanik’teki Atatürk’ün doğduğu evde düzenlenen törene yetişemeyince, yolcuların isteği üzerine durduruldu. Trendeki, iki ayrı yemek vagonunda toplanan yaklaşık 100’ü aşkın yolcu, önce bir dakikalık saygı duruşunda bulundu, ardından İstiklal Marşı’nı okudu. Törene yetişememenin üzüntüsünü yaşayan yolcular, tepkilerini dile getirdi.

ORAYA ULAŞTIRMASALAR DA…

AK Parti İstanbul Milletvekili Türkan Dağoğlu, ‘Bu saatlerde Selanik’te olmayı çok arzu ederdik. Ancak çeşitli nedenlerle hâlâ yollardayız. Bizi oraya ulaştırmasalar da biz hep beraber, trenin içinde de olsa Atatürk’ü andık’ diye konuştu. İçinde çok sayıda milletvekili ve gazeteciyi taşıyan tren, engellemeler nedeniyle planlanan zamandan yaklaşık 5,5 saat sonra Selanik’e varabildi.

Art niyet aramayalım

Barış Treni’nin Selanik’e 5,5 saat gecikmeyle varmasına ilişkin olarak gazeteciler sıkıntılarını Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na iletti. Gecikmede bir art niyetin aranmaması gerektiğine dikkat çeken Müezzinoğlu’nun, şu ifadeleri kullandığı belirtildi: ‘Bu trene izin verilmiş olması bile, tarihi bir adımdır. Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği’nin organize ettiği bir barış trenini yeni bir sürecin başlangıcı olarak çok anlamlı ve değerli buluyorum. Tüm aksiliklere rağmen bence son derece başarılı bir organizasyon gerçekleştirdik. Tabii aksiliklerin bir kısmı beklemediğimiz ama art niyet de aramadığımız şeylerdi. Uzunköprü’de de 1,5 saat bekledik. İlk kızacağımız muhatap bizdeki aksilik. Pythion’da ise iyi niyetli olarak sorunun çözülmüş olması nedeniyle oradaki aksiliği birini suçlayarak veya zulüm diyerek yorumlamayı doğru bulmam. Bir de rayların ıslaklığı gibi teknik hadiseler var. İki devlet bu anlamda bunun arka planını okur.’

Yeni Şafak


İçeriği Paylaş