Bulgaristan’da komünizmin yıkılışının 24. yıldönümü

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da her yıl 10 Kasım’da çeşitli etkinliklerle hatırlanan komünist rejiminin yıkılışı, bu kez hükümet karşıtı protestolara sahne oldu.

Üniversite öğrencilerinin organizasyonuyla, demokratik rejimin 24’üncü yıldönümü dolayısıyla Sofya‘da düzenlenen gösterilere katılanlar, başkentin ana caddelerini trafiğe kapattı.

Başkentin merkezinde bulunan Sofya Sveti Kliment Ohridski Üniversitesi’nin önünden sabah başlayan eylemler, şehir merkezinde yürüyüşler halinde sürdü. İlerleyen saatlerde şehrin tüm ana caddelerine yayılan göstericiler, şehrin kilit noktalarında trafiği engelledi.

Göstericiler, Başbakan Plamen Oreşarski hükümetinin istifasını ve erken seçime gidilmesini talep etti. Sık kıs “istifa” sloganı atan protestocular, önemli kamu kurumlarının önünde gösteri yaptı. Göstericiler, geçtikleri güzergahlarda, hükümete hayati destek veren ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA Partisi’nin sokaklardaki tüm posterlerini de yırttı.

İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteki Svetlozar Lazarov ise akşam saatlerinde kalabalık bir eylem beklediklerini, Parlamento binasına yönelik olası girişimlere karşı gerekli güvenlik önlemlerini aldıklarını bildirdi.

Bulgaristan’da uzun zamandan beri devam eden hükümet karşıtı gösteriler, genellikle internet paylaşım ağları üzerinden orgaize ediliyor. Son dönemde yoğunluğu azalan gösterlere üniversite öğrencilerinin de aktif olarak katılmasıylaSofya‘da ve başka şehirlerde birçok üniversite binası kuşatılmıştı. Öğrenciler, hükümetin istifası ve erken seçime gidilmesine dek eylemlerini sürdüreceklerini ifade ediyor.

Berlin Duvarı’nın yıkılmasından bir gün sonra, 10 Kasım 1989 tarihinde, BulgaristanKomünist Partisi politbüro toplantısında, Bulgaristan‘ı 45 yıl yöneten komünist diktatör Todor Jivkov kansız bir darbeyle iktidardan devrilmişti.

Haberler.com


İçeriği Paylaş