Dayanışma ve Şehitlere Saygı Gecesi

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği her yıl sene sonunda düzenlediği “yeni yıla merhaba” gecesini iptal etti. Sık sık şehit haberlerinin geldiği bir ortamda eğlenceyi bir kenara bırakan dernek “Dayanışma ve Şehitlere Saygı Gecesi” adı altında bir yemek düzenledi.

saygi_gecesi1

Genel Başkan Dr. Bayram Çolakoğlu, yönetim kurulu üyeleri, Gebze Şube Başkanı İsmail Yılmaz, Körfez Şube Başkanı Ziya Baykara, Çayırova Şube Başkanı Ekrem Şen ve yönetim kurulu üyeleri ile  DOST Partisi Kocaeli Teşkilat Başkanı Günay Uzun ve üyelerinin yanı sıra Kocaeli Üniversitesinde okuyan Balkanlı öğrenciler ile dernek üyeleri katıldı.

3. Dünya Savaşı İçindeyiz

Genel Başkan Dr. Bayram Çolakoğlu yaptığı açılış konuşmasında yeni yıla merhaba gecesinin formatının niçin değiştiğini anlattı. 2016 yılı içerisinde de gelenekselleşmiş hıdırellez bayramı, iftar, Balkan Şenliği, söyleşiler ve kültür gezilerini yaptıklarını bahseden Çolakoğlu, Bulgaristan’daki gençlerimizi de unutmadıklarını ve Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının desteği ile iki başarılı proje daha yaptıklarını ifade etti.

Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu da değerlendiren Çolakoğlu, “2007 yılında Türkiye IMF ile ekonomik destek antlaşması yapmayınca dünyanın efendileri, Türkiye’nin üzerini çizdi. Dediler ki “Türkiye raydan çıkıyor”. Yani Türkiye kendi başına bırakılamazdı. Bu tarihten sonra Türkiye’yi hizaya getirmek, zaptu rapt altına almak için operasyonları devam ediyor. 15 Temmuz gecesi FETÖ’cü hainlerin eliyle işgal girişiminde bulundular. Ancak Türk Milletini hesaba katmamıştı bu efendiler ve onların hainleri… Bu millet 1826 yılında zıvanadan çıkan Yeni Çeri Ocağına karşı devletiyle beraber savaştığından bu yana ilk defa tankarın, uçakların önüne çıktı, meydanlara indi, devletine sahip çıktı. Başaramadılar ancak bilin ki şuan 3. Dünya savaşını yaşıyoruz. Bu maskeli bir savaş, maskelerinde FETÖ, PKK, PYD, DAEŞ vs. görünüyor. Ancak maskelerin ardında dünyanın efendileri var. Namert bir savaş … Başaramayacaklar, biz dik durduğumuz, omuz omuza vediğimiz müddetçe. Bizler vatansız kalmanın ne demek olduğunu en iyi bilenlerdeniz. Balkanlar ana yurdumuzdu, hicret etmek zorunda kaldık, şimdi ata yurdumuz oldu. Ama Anadoludan öteye süremeyecekler bizi, artık devletimizin de milletimizin de buna izin vermeyeceğini, kendilerini dünyanın efendileri zannedenler, de bilsin” dedi.

Faaliyetlerin Sunumu

Konuşmanın ardından şube başkanları ve Balkanlı öğrencilerden iki öğrenci Bulgaristan ve Arnavutluktan gelen öğrenciler adına konuştular ve Bal-Türk’ün kendilerini yalnız bırakmamasından dolayı teşekkür ettiler.

2016 yılı faaliyetleri ve projelerinin sunumlarının da yapılmasının ardınan Balkanlara ait Türkü ve marşlar eşliğinde yemek devam etti. Üyeler sohbet etme imkanı buldu.


İçeriği Paylaş