Balkan Kültür Evi’nde Yeni Bir Renk: Nevruz Kutlaması

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Balkan Kültür Evi’nde yürüttüğü faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. Orta Asya menşeli olup Kocaeli Üniversitesi’nde Türkiye Bursları ile okuyan öğrenciler gayret ve çalışmaları ile bir Nevruz programı düzenlendi.

Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan gibi Türk Cumhuriyetlerinin yanı sıra Afganistan gibi diğer Asya ülkelerinden gelen öğrenciler programa ilgi gösterdi. Gün boyu hazırlık yapan Özbekistanlı öğrenciler Balkan Kültür Evi’nde geleneksel “Özbek Plavı” yaptılar. Akşam vakti Üniversitenin farklı bölümlerinde okuyan öğrenciler bir araya geldi. Herkese Özbek Pilavı ikram edildi. Havanın güzel olmasından da istifade ile bahçede kurulan masalarda hep birlikte pilav yenildi. Geleneksel ezgiler çalındı.

Balkan Kültür Evi’nde Yeni Bir Renk

Bal-Türk Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Ayhan Orhan programa katılan öğrencilere hitap etti ve “hoş geldiniz” dedi. “Bu kadar farklı ülkeden gelip şehrimizde okuyan öğrencilerimizi derneğimiz olarak ağırlamak bizler için onurdur” diyen Orhan sözü Genel Başkan Dr. Bayram Çolakoğlu’na verdi. Yaptığı konuşmada öğrencileri selamlayan Çolakoğlu, “bu programı Balkan Kültür Evi’nde yapmakla, burada yaptığımız faaliyetlere bir yenisini daha eklemiş olduk. Bizler Balkanlarda ağırlıklı olarak Hıdırellezi kutlarız. Bu da bizim için güzel bir renk oldu. Hepinizin Nevruz Bayramını tebrik ediyorum. Birliğimize beraberliğimize katkı sağlamasını diliyorum. Hepinizi sevgiyle selamlıyorum” dedi.

Program yemek sonrası geleneksel yeşil çayın içilmesi ile devam etti.


İçeriği Paylaş