Bulgaristan’daki Türkler, girişimciliği Türkiye’de öğreniyor

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

YTB’nin desteğiyle yürütülen “Girişimcilik Kursu 2014 Bulgaristan Projesi” kapsamında Bulgaristan’da yaşayan Türklere, Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli girişimcilik tecrübeleri aktarılıyor – Bal-Türk Genel Başkanı Çolakoğlu: – “Projeyle soydaşlarımıza Bulgaristan’da yeni iş kurmaları ve işlerini geliştirmeleri konusunda yol göstermeyi amaçlıyoruz” dedi.

KOCAELİ (AA) – METİN GİRGİN – Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) desteğiyle yürütülen “Girişimcilik Kursu 2014 Bulgaristan Projesi” kapsamında Bulgaristan’da yaşayan Türklere girişimcilik konusunda eğitim veriliyor.

Ülke sanayisinin kalbi konumundaki Kocaeli’nde Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneğinin (Bal-Türk) yürüttüğü projeyle Bulgaristan’da yaşayan 32 Türk’e girişimcilik tecrübesi aktarılıyor.

Bal-Türk Genel Başkanı Bayram Çolakoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin Bulgaristan’da yaşayan soydaşların ekonomik durumlarına yönelik olduğunu söyledi.

YTB tarafından kabul edilen proje kapsamında Bulgaristan’da 9’dan fazla bölgeyi gezerek adaylarla görüştüklerini anlatan Çolakoğlu, girişimcilik konusunda kabiliyeti ve potansiyeli olduğuna inandıkları 32 soydaşı Türkiye’ye getirdiklerini kaydetti.

Katılımcılara temel girişimcilik ve rol model oluşturabilecek işletme ziyaretlerini içeren uygulamalı eğitim sunduklarını belirten Çolakoğlu, “Eğitimlerde KOSGEB’in girişimcilik programı yanında, Bulgaristan ve AB destekleri konusuna da yer verilecek. Projeyle soydaşlarımıza Bulgaristan’da yeni iş kurmaları ve işlerini geliştirmeleri konusunda yol göstermeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

– “Türkler, kendi işini kurmalı”

Çolakoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sivil Toplum Merkezi’nde eğitim gören soydaşlar arasında küçük ve orta çapta iş sahibi işletmeciler bulunduğunu dile getirdi.

“Amacımız, Bulgaristan’da yaşayan Türk soydaşlarımızın işlerini kurması, işini kurmuş olanların da bu işlerini büyütüp, geliştirmelerine yardımcı olmaktır” diyen Çolakoğlu, “Tespitlerimize göre bu girişimcilerin pazarlama konusunda eksiklikleri var. Başka grupta ise işini kurma noktasında ciddi yol katetmiş olanlar var. Ne yapacağını biliyor, bazı maliyet araştırmaları yapmış, kafasında tasarlamış. Üçüncü grupta da üniversite son sınıfta ya da yüksek lisans ve doktora yapan kitle. Onlar da iş kurma yönünde düşünceye sahip. Diğer ifadeyle girişimci ve girişimci adayları hedef kitlemizi oluşturuyor” ifadesini kullandı.

Bir haftalık kursu tamamlayan girişimci adaylarına sertifika vereceklerini aktaran Çolakoğlu, Bulgaristan’dan getirecekleri uzmanların da prosedürler konusunda bilgi vereceğini kaydetti.

Çolakoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğitim aldılar’ diye onları bırakmayacağız, yakından takip edeceğiz. AB üyesi Bulgaristan’da ciddi fırsatlar var. İş adamlarıyla görüştüreceğiz. Bulgaristan’da 3 adet Türk-Bulgar iş adamları derneği var. Dernekler ve dış temsilciliklerimiz vasıtasıyla kendi işlerini kurmaları konusunda yardımcı olacağız. Soydaşlarımıza, Türkiye’nin küçük ve orta ölçekli girişimcilik tecrübelerini aktarmaya çalışıyoruz. Öncelikle Bulgaristan’da iş kurmalarını hedefliyoruz. Daha sonra Türkiye’den bayilik alabilirler. Türkiyeli iş adamlarıyla ortaklık kurabilirler.

Kursa gelenler oldukça memnun, proje başarılı olması halinde Bulgaristan’la sınırlı kalmayacak. Makedonya ve Batı Trakya gibi diğer Balkan ülkelerinde de aynı şekilde uygulamayı düşünüyoruz.”

– Girişimci kursiyerler çok memnun

Kursa katılan Kuzeydoğu Bulgaristan Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Koordinatörü ve Şumnu Üniversitesinde görevli akademisyen Menent Şukrieva da Türkiye’de bulunmaktan çok mutlu olduklarını söyledi.

Kendilerine faydalı bilgiler sunulduğunu vurgulayan Şukrieva, “Burada aldığımız bilgilerle girişimci arkadaşların Bulgaristan’da iş hayatında başarılı olacaklarına inanıyorum. Bal-Türk Derneğine ve YBT’ye teşekkür ediyorum” dedi.

Bulgaristan’da tarım ve mobilya işi yapan 26 yaşındaki Şaban Bozaliev de ekonomi ve turizm bölümünde yüksek lisans yaptığını belirterek, “AB projeleri hazırlıyorum. Girişimcilik konusunda çok faydalı bilgiler öğreniyoruz. Bunlar bize katkı sağlıyor, orada da faydalı olacak. Bulgaristan’da çok fazla girişimci Türk var. Bize bu imkan verildiği için mutluyum. Teşekkür ediyorum” diye konuştu.

4148858 (1)

 

4148855

 

 

 


İçeriği Paylaş