Balkan Kültür Evi’nde Entelektüel Sohbetler Devam Etti

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Bal-Türk’ün Balkan Kültür Evi’nde düzenlediği Entelektüel Sohbetler dizisi, “19. yy’dan 20. yy’ın ilk çeyreğine Bulgaristan” başlıklı bir söyleşi ile devam etti. Söyleşinin konuğu araştırmacı, tarihiçi Berna ÇAÇAN ONGUN idi. Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, yönetim kurulu üyeleri, Bal-Türk Körfez Şube Başkanı Ziya Baykara ve Istırancalılar Dernek Başkanı Kamil Terzi ile üyelerin katıldığı söyleşi oldukça verimli idi.

IMG-20170113-WA0009

Vidin’in Belograchik kasabası

Tarihçi Berna Çaçan Ongun, arşiv belgeleri ve temettuat defterlerine dayanarak Bulgaristan’ın Vidin vilayetine bağlı Belogradcik kasabasının 19. yy sonu ve 20. yy başındaki değişimini anlattı. Müslüman Türk ahali ve Hıristiyan ahalinin yer ve kişi adlarındaki tercihleri, bölgenin Osmanlı hakimiyetinden çıktıktan sonra Türkçe yerleşim isimlerinin nasıl değiştirildiği bugün devam eden isimler ve bölgeye Bulgar ve Türk yönetiminin farklı yaklaşımları anlatıldı.

Katılımcıların da katkısı ile zengin ve derin bir içerik çerçevesinde sohbet edildi.

Programda Filibe’deki Mevlevihaneyi de anlatan Tarihçi Ongun’a, söyleşi sonunda Bal-Türk Yönetimi adına Genel Başkan Çolakoğlu’nun Ahmet Şahin’e ait Eski Filibe fotoğrafını hediye etmesi de konuk için sürpriz oldu.

IMG-20170113-WA0013

19 ve 20 yy BG_1


İçeriği Paylaş