Yunanistan’da “240 İmam Yasası”nın yürürlüğe girmesi

Bal-Türk'ten Haberler Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

KOCAELİ (AA) – Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Bayram Çolakoğlu, azınlıktaki Türk öğrencilere Yunanca din dersi verilmesi ve Kuran-ı Kerim öğretilmesini düzenleyen ”240 İmam Yasası”na ilişkin, “Bu yasa, Batı Trakya’daki azınlık haklarını güvence altına alan Lozan Antlaşması’na aykırı bir durumdur. Çok yalın ifadeyle hak gasbıdır” dedi.

Çolakoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yunan hükümetinin iyi niyet taşımadığını, azınlıkların haklarını daraltma ve Türkleri sindirme gayesinden başka hedefi olmadığını savundu.

“Bu yasa, Batı Trakya’daki azınlık haklarını güvence altına alan Lozan Antlaşması’na aykırı bir durumdur. Çok yalın ifadeyle hak gasbıdır” diyen Çolakoğlu, uygulamayla devlet okullarındaki azınlık mensuplarına Yunanca İslam dersi verileceğini anlattı.

İslam dersinin pratikte Yunanca verilmesinin mümkün olmadığına dikkati çeken Çolakoğlu, şunları kaydetti:

“Atama yolu ile Batı Trakya’da ikinci paralel müftülük ihdas eden Yunanistan, İslam eğitimine de el atarak, azınlığı sıkmayı hedefleyen baskı çemberini biraz daha daraltmak istiyor. Ekonomik krizle boğuşan Yunanistan’ın bu şartlarda bile ‘dinleri ve milliyetleri farklı’ diye, azınlık grubuna baskı kurmak için yeni argümanlar geliştirmesini art niyete bağlıyorum. Bir ülkenin kendi vatandaşlarına bunu reva görmesini ve vatandaşları arasında ayrım yapmasını kınıyoruz.

Bu baskılar, Batı Trakya’daki soydaşlarımızın kenetlenmesine yol açacağına inanıyoruz. Konunun yakın takipçisi olacağız.”


İçeriği Paylaş