Balkan Kongresine Bal-Türk Gençlik Kollarından Katılım

Bal-Türk'ten Haberler Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Süleyman Şah Üniversitesinin 24-26 Eylül tarihleri arasında düzenlediği I.Uluslararası Balkan Kongresi sona erdi

İki gün süren kongreye Türkiye’den Süleyman Şah ve Yıldız Teknik Üniversitesi, Balkan coğrafyasından ise Arnavutluk-Tiran Üniversitesi, Makedonya Kiril Metodi Üniversitesi, Bosna-Hersek-Saraybosna Üniversitesi, Bulgaristan-Sofya Üniversitesi ve Kosova-Priştine Üniversitesi ortaklaşa düzenledi.

Türk Dünyası Belediyeler Birliğinin(TDBB)  organizatör kurumlar arasında yer aldığı I.Balkan Kongresine birlik Başkanı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da katıldı.

Karaosmanoğlu: TDBB Balkanlarda Önemli Görevler Üstlenmeye Hazır

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İbrahim Karaosmanoğlu yaptığı konuşmada Balkan Savaşı’ndan günümüze geçen süreci değerlendirdi. Karaosmanoğlu “Milletimiz için çok büyük bir felaket olan Balkan Savaşı’nın,100’üncü yılını yaşadığımız şu günlerde 1’inci Uluslararası Balkan Kongresi’nin toplanmasını çok anlamlı buluyorum” dedi. Bu kongrenin ülkemizin nerden nereye geldiğimizi irdeleme fırsatı bulacağını söyleyen Başkanımız Karaosmanoğlu şunları söyledi:

“Bugün artık bunu çok daha net olarak görebiliyoruz.1699 Karlofça Antlaşması’ndan beri Balkan Yarımadası’ndan süregelen geri çekilişimiz, Balkan bozgunuyla birlikte tam bir felâkete dönüşmüştü. Milyonlarca kardeşimizi, Balkanlarda bırakarak geri çekildik. Çoğu şehidimiz, kara toprağa bile giremedi. O çekilişin acılarını yüz yıla yakın bir zamandır, yaşadık, yaşıyoruz. 500 yıldan fazla dostça ve kardeşçe yaşayıp, 3–5 günde kaybettiğimiz aziz vatan toprakları. Koca bir medeniyetin, bize miras kalan ecdat yadigârı.” 

Kongrenin ilk gününde Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzzetbegoviç’e fahri doktora unvanı verildi.

Dernek gençlik kollarımızdan Abidin Karasu Süleyman Şah Üniversitesinin düzenlediği I. Uluslararası Balkan Kongresi’nde “Gelişen, Büyüyen Türkiye’nin İfadesi Olan Türkçe’nin Öğretilmesinde Balkanların Önemi ve 2023 Hedefi”  konulu bildirisiyle katılım sağladı.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.