Okulda Namaz Kılmak İsteyen Liseli Parlamentonun Ayrımcılıktan Koruma Komisyonu’na Başvurdu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

02.10.2012 – Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya 30 kilometre uzaklıktaki Pernik şehrinde öğle namazını kılmak üzere okul müdüriyetinden ayrı oda talep eden bir lise öğrencisinin, reddedilince, Parlamentonun Ayrımcılıktan Koruma Komisyonu’na başvurduğu açıklandı.

Pernik’e yakın Dragiçevo köyünde oturan L.D. adlıöğrenci, Müslüman olduğu için çevreye rahatsızlık vermeden öğle namazını kılmak isteyip, okuduğu Aşçılık Meslek Lisesi müdürüne başvurdu.

Okulda mescit bulunmamasından dolayı şikayette bulunan öğrencinin dilekçesi müdüriyet tarafından değerlendirdi. Okul yetkilileri, Bulgaristan’da eğitimsisteminin laik olduğu gerekçesiyle dilekçeye ret kararı aldı.

İbadet özgürlüğünün çiğnendiğini öne süren L.D., Parlamento’nun Ayrımcılıktan Koruma Komisyonu’na başvurarak şikayetini yazılı olarak sundu.

Eğitim Bakanlığı da şikayette bulunan öğrenci ve onun velilerinin gönüllü olarak söz konusu meslek lisesini seçip, laik olan eğitim düzenini kabul etmiş oldukları belirtildi.

Basında ve kamuoyununda yankı uyandıran, öğrencinin başvurusu ile ilgili alınacak komisyon kararı merakla bekleniyor.

Bu arada Bulgaristan Ortodoks Kilisesi, okullarda din dersi verdirmek üzere Eğitim Bakanlığı ile yaklaşık iki yıldır sürdürdüğü mücadeleyi kaybetti.

Parlamentoda halen görüşülen yeni Eğitim Kanunu’nda, ülkedeki devlet eğitim sisteminin laik olduğunu kabul eden milletvekilleri, kilisenin din dersi konusundaki önerilerini reddetti.

Muhabir: İvo Radoykov

Yayıncı: Göksel Sözer

Kaynak: AA


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.