Balkan Göçmen Dernekleri İstişare Toplantısı Gerçekleşti

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye Bulgaristan Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk İstanbul, Çanakkale, Bursa, Çorlu ve Kocaali’de faaliyet gösteren göçmen derneklerinin temsilcileriyle bir araya geldi. Öztürk, Balkanlar Meselesini bir Medeniyet Projesi olarak nitelendirdiklerini ifade ederek bugüne kadar yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Bursa Dobruca Sosyal Tesislerinde düzenlenen toplantıya Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile göçmen derneklerinin temsilcileri katıldı.

10957459_10204830638260204_2134576868_n

Bir Vefa Projesi “BALKANLAR” 

Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, Balkanların kendisi için bir vefa projesi olduğunu belirterek Konya Karaman’dan 1400’lü yıllarda hem fethedilen sınırları korumak hem de kültür ve medeniyeti taşımak  amacıyla Balkanlara giden aileler olduklarını hatırlattı.  Osmanlı – Rus Harbi, Balkan Savaşları ve son olarak komünist rejim nedeniyle topraklarını terk etmek zorunda kalan Ecdat yadigârı Balkanlar’ın partiler üstü bir devlet meselesi olduğunu ifade eden Öztürk, son yıllarda gerek Dostluk Grubu ve TİKA gerekse belediyeler olarak Bulgaristan başta olmak üzere Balkanlar’da önemli çalışmaların hayata geçirildiğini kaydetti.

mustafa_ozturk

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi “Balkanların Fatihi” olarak niteleyen Öztürk, “Tarihi eserlerin onarılmasından inanç, kültür ve dilin korunmasına kadar her alanda önemli çalışmalar hayata geçiriliyor. Unutulmamalıdır ki Türkiye onlarla güçlü olacak, onlarda Türkiye’nin gücüyle bulundukları topraklarda huzur içinde yaşayacak. Ben “bölgede yapılan yatırımlar nedeniyle Büyükşehir ve Osmangazi Belediye Başkanlarımıza ve bölgede faaliyet yürüten göçmen dernekleri temsilcilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Tek Hesabımız Bölge Halkının Mutluluğu 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de Bursa’dan yola çıkan 1. Murad’ın Bulgaristan, Makedonya ve Kosova’ya kadar giderek,  Balkanlara  mührünü vurduğunu belirtti. Türkiye’nin o coğrafya ile ilgisinin hiçbir zaman kesilmediğini vurgulayan Altepe, Balkan coğrafyasındaki ziyaretlerinde bütün baskılara rağmen insanların kültürlerinden inançlarından taviz vermediklerine şahit olduklarını belirtti.

recep_altepe

Tarihi Sorumluluk Bölgesi “BALKANLAR”

Kocaeli Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram ÇOLAKĞLU dernek bünyesinde yürütülen faaliyetler hakkında bilgi verdi. Çolakoğlu, “Rumeli insanı tarihimize birçok defa damga vurmuştur. Osmanlı Devleti Balkanları fethettikten sonra Cihan Devleti olmuştur. Ankara Savaşı sonrası dağılma tehlikesi geçiren Osmanlı, birliğini Rumeli Beyerinin desteği ile sağlamıştır. Yıkılan Cihan Devletinin küllerinden Türkiye Cumhuriyeti kurulurken Rumelinin subayları milli mücadelede başrolü almıştır. Bizler geride bıraktığımız Evlad-ı Fatihanın torunlarını, akrabalarımızı gözetmek, onlara yardım etmek, Balkanları tekrar ihya etmek durumundayız. Bu, bizim tarihi ve manevi sorumluluğumuzdur. Balkan ülkelerinin huzur ve refahı soydaşlarımızın da huzur ve refahıdır.” dedi.  Balkanlara yatırım faaliyetlerinin arttırılması gerektiğini vurgulayan Dr. Çolakoğlu bölge halkının ekonomik sıkıntılarının mevcudiyetini dile getirdi ve Bal-Türk olarak buna karşın yaptıklarından bahsetti.

10959279_10204830647220428_1943726552_n

 

10956168_10204830639500235_1446438659_n


İçeriği Paylaş