Bal-Türk’ten Kocaeli Valisi’ne ziyaret

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından Kocaeli Valisi Sayın Ercan Topaca’ya bir nezaket ziyareti gerçekleştirildi. Ziyarette Genel Başkan Dr. Bayram Çolakoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Halit Meriç, Gençlik Kolları Başkanı Şükrü Ar, Sekreter Sevginar Kocaali ve yine gençlik kolları temsilcisi Furkan Sarpken hazır bulundu.

Ziyarette Bal-Türk Genel Başkanı Çolakoğlu Derneğin tarihçesi, mevcut yapısı ve projeleri hakkında bilgi arz etti. Kocaeli Valisi Ercan Topaca da derneğin faaliyetlerini yakından izlediğini ve Balkanlarda yaşayan soydaşlarımıza yönelik yapılacak çok şey olduğunu, bunların da en iyi sivil toplum kanalıyla yapılabileceğini ifade etti. Topaca, “oradaki soydaşlarımızın göç etmeden bulundukları yerlerde kalabilmeleri için sivil topluma büyük görev düşüyor” dedi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Masası

Ziyarette Genel Başkan Çolakoğlu, “Kocaeli’de Balkan ve Kafkas kökenli hemşehrilerimizin 130 yıla dayanan göç geçmişi var. Ayrıca Türk Dünyasından Kocaeli Üniversitesine gelen öğrencileri de düşündüğümüzde Valilik bünyesinde “Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Masası” kurulması ihtiyacını görüyoruz. Valilik bu konularda koordinasyon sağlayabilir” diyerek bir teklif sundu. Vali Topaca da konuya olumlu baktıklarını ve değerlendirdiklerini ilgili konu üzerinde çalışıldığını ifade etti.

Balkan Türk Kültür ve Sanat Günleri

Vali Bey’e arz edilen ikinci konu; Balkan Savaşlarının 100. yılı olan 2012 yılından itibaren Kocaeli’de bir haftalık “Balkan Türk Kültür ve Sanat Günleri” adı altında gelenekselleşecek bir program yapılmasının faydası üzerinde konuşuldu. İlgili projeyi de Sayın Topaca’ya sunan Bal-Türk Genel Başkanı Çolakoğlu, projeye destek istedi. Vali Topaca, ” aslolan bu tür projelerin sivil toplum tarafından yapılmasıdır. Biz Valilik olarak koordinasyon ve destek konusunda üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi.

Görüşme sonunda Vali Ercan Topaca’ya Bal-Türk Genel Başkanı tarafından Varna’nın 1880’lerdeki halini gösteren bir tablo ile Bal-Türk amblemi ve Türk Bayrağının birlikte yer aldığı masa bayrağı hediye edildi.

 

 


İçeriği Paylaş

1 thought on “Bal-Türk’ten Kocaeli Valisi’ne ziyaret

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.