BAL-GÖÇ’ün 31. Kuruluş Yıldönümü Kutlandı

Haberler STK'lardan Haberler
İçeriği Paylaş

Doç. Dr. Yüksel Özkan:

” Biz bütün bu sürecin sonunda kişisel gelecek kaygılarıyla hareket edenlerin değil; eşit biçimde ve barış içinde, birlikte bir gelecek kurmak idealine inananların kazanacağına inanıyoruz.”

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu:

“Bosna’dan Batı Trakya’ya, Bulgaristan’dan Makedonya’ya orada yaşanan her sorun bizim sorunumuzdur. Kardeşlerimizin her derdi bizim derdimizdir. ”

Bağımsız Milletvekili Şabanali Ahmet:

“1989’da bir gecede ülkeyi terk edin diye kapımıza dayandıkları zaman bize Moskova kucak açmadı. Bize kapılarını ardına kadar Türkiye açtı. O yüzden biz elbette Türkiye ile ve Türkiye’deki akrabalarımızla iyi ilişkiler ve diyalog içinde bulunacağız. Kimse bizi Moskova ile Ankara arasında bir seçim yapmaya zorlayamaz”

Bal-Göç’ün 31. Kuruluş Yıldönümü kutlama gecesi 17.01.2016 Pazar akşamı Bursa’da Batı Palas’ta yapıldı. Kutlama gecesine Bal-Göç üyeleri ie

-Sağlık Bakanı ve Bursa Ak Parti Milletvekili Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu

-Yunanistan’da Kurulu Olan ve Rahmetli Sadık Ahmet’in davasının bekçisi konumundaki Dostluk Eşitlik Barış Partisi’nin Genel Başkanı Sayın Mustafa Ali Çavuş

-Bulgaristan Cumhuriyeti’nin Bağımsız Milletvekili Sayın Şabanali Ahmed

-Bulgaristan Cumhuriyeti’nin Bağımsız Milletvekili Sayın Aydoğan Ali
-Ak Parti Bursa Milletvekili Sayın Hakan Çavuşoğlu

-Ak Parti Bursa Milletvekili Sayın Emine Yavuz Gözgeç
– MHP Bursa Milletvekili Sayın Dr. Kadir Koçdemir
-Bursa Valimiz Sayın Münir Karaloğlu
-Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Recep Altepe
-Osmangazi Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Dündar

-Bursa Baro Başkanı Sayın Ekrem Demiröz
-Başta Dernekler İl Müdürü Osman Dikmen olmak üzere, Bursa’mızın Kamu Yöneticileri

– Ak Parti, CHP, MHP Bursa İl ve İlçe Başkan ve Yöneticileri
– Konfederasyon Onursa Başkanı Sayın Turhan Gençoğlu
– Konfederasyon Başkanı Sayın Zürfeddin Hacıoğlu ve Konfederasyon Yöneticileri
-Bal-Göç Eski Genel Başkanları ve Kurucu Üyeleri,
-BGF Üyesi Derneklerin Sayın Genel Başkan ve Yöneticileri ile BGF Yönetim Kurulu Üyeleri
-Bursa’da Kurulu olan Balkan Yöre Derneklerinin Sayın Başkan ve Yöneticileri,

-Bursa’da kurulu olan Hemşehri ve İl Derneklerimizin Sayın Başkanları
-Bal-Göç’ün Şube Başkan ve Yöneticileri katıldılar.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Şehitler ve Vatan/Türklük Uğrunda Mücadele edip ahirete intikal etmiş olanların anısına saygı duruşu yapılması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kuruluş gecemizde
Bal-Göç ve BGF Genel Başkanımız Sayın Doç. Dr. Yüksel Özkan’ın açılış konuşmasından sonra sırasıyla;
Sağlık Bakanı ve Bursa Ak Parti Milletvekili Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Yunanistan’da Kurulu Olan ve Rahmetli Sadık Ahmet’in davasının bekçisi konumundaki Dostluk Eşitlik Barış Partisi’nin Genel Başkanı Sayın Mustafa Ali Çavuş, Bulgaristan Cumhuriyeti’nin Bağımsız Milletvekili Sayın Şabanali Ahmed, MHP Bursa Milletvekili Sayın Dr. Kadir Koçdemir, Konfederasyon Başkanımız Sayın Zürfeddin Hacıoğlu katılımcılara hitaben kısa birer konuşma yaptılar.

Genel Başkan Doç. Dr. Yüksel Özkan’ın Konuşmasından:

““Bu güne kadar BAL-GÖÇ olarak hep birlik ve beraberlik ruhu içinde davrandık. Birlik ve beraberlik adına yapılması gerekenleri yaptık ve hep bu istikamette tavır aldık.

Bulgaristan’da Bulgar, Türk, Pomak, Roman o topraklarda yaşayan herkesin kardeşlik, hoşgörü ve barış içinde yaşaması için faaliyetlerde bulunduk. Ayrımcılığa karşı çıktık, eşitsizlik ve haksızlıklarla mücadele ettik.

HÖH içinde yaşanan son gelişmeleri kaygı verici ve anti-demokratik olarak nitelendiriyoruz. Siyasi partilerde en üst karar organı genel kurullardır. Genel kurullar tüm kişi ve kurulların üzerindedir; genel kurulda seçimle gelen, yine bir genel kurul ile ve seçimle gider. Meşru ve demokratik olan budur. Yaklaşık 100 bine yakın üyesi bulunan Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu(B.G.F; Bursa BAL-GÖÇ, İzmir BAL-GÖÇ, Yalova BAL-GÖÇ, İzmit BAL-TÜRK, İstanbul Balkanlılar Dernekleri) olarak ta ortak görüşümüz bu yöndedir.

Bulgaristan medyasındaki tüm yazıları da günlük olarak izliyoruz ve çıkan bazı yazıların, yürütülen karalama kampanyalarının; Bulgaristan’daki mevcut toplumsal barışa zarar verebileceği endişelerini taşıyoruz. Kişilerin siyasi gelecekleri için halkların geleceklerinin ve birlikte yaşama idealinin tehlikeye atılıyor olması büyük bir sorumsuzluktur.

Biz bütün bu sürecin sonunda kişisel gelecek kaygılarıyla hareket edenlerin değil; eşit biçimde ve barış içinde, birlikte bir gelecek kurmak idealine inananların kazanacağına inanıyoruz.

Bulgaristan demokrasisi kazanacağına inanıyoruz. Bulgaristan Türklerinin kazanacağına inanıyoruz. Bulgaristan’da yaşayan ve Bulgaristan Cumhuriyeti halkını oluşturan herkesin kazanacağına inanıyoruz. Çünkü demokrasilerde son sözü halk söyler.”

Sağlık Bakanı ve Bursa Ak Parti Milletvekili Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun Konuşmasından:

“Bosna’dan Batı Trakya’ya, Bulgaristan’dan Makedonya’ya orada yaşanan her sorun bizim sorunumuzdur. Kardeşlerimizin her derdi bizim derdimizdir.

Bu millet uğruna ölmeye hazırız, bu vatan uğruna ölmeye hazırız. Bu bayrak uğruna ölmeye hazırız.

Birlik ve beraberlik içinde kardeşlik duygularıyla birbirimizle daha çok kenetlenerek güçlü bir yolculuk yapmaya ihtiyacımız var.

Balkanlarda annesi babası veya dedesi bedel ödeyerek buraya gelenler Türkiye’de birlik beraberliğin en büyük güvenceleridir.

Balkanlar söz konusu olunca, ister CHP, ister MHP ister AK Parti milletvekilleri olsun, hepimizin ortak derdi bu milletin başının dik durmasıdır. Bu milletin birlik ve beraberliğidir.

Siyasi tercihlerimiz farklı olsa da hedeflerimiz aynıdır. Bu vatan bizim vatanımız bu bayrak bizim bayrağımız bu millet bizim milletimizdir.

Türkiye’nin her yanında kurulu Balkan ve Rumeli Dernekleri de hep bu bilince sahiptir. Selanik’ten çıkan Gazi Mustafa Kemal’in kurduğu bu cumhuriyeti hep daha ileriye taşımak için çaba gösteren Türkiye’nin her yanındaki tüm Balkan ve Rumeli kökenli hemşehrilerime ayrıca selamlarımı götürün”

Bulgaristan Cumhuriyeti’nin Bağımsız Milletvekili Sayın Şabanali Ahmet’in Konuşmasından:

” Bu akşam aranızda olmaktan çok mutluyum. Sizlere o taraftaki akrabalarınızdan selamlar getirdim.
Bu kuruluş gecesi eğer bundan bir ay önce yapılsaydı bizler Aydoğan Ali ile birlikte sizin aranızda birer HÖH milletvekili olarak bulunacaktık.

Ancak ülkemiz Bulgaristan’da son zamanlarda dünyada emsali görülmeyecek derece antidemokratik bir olay yaşandı.

Genel Kurulca seçilmiş olan bir Genel Başkan, genel kurula sayılı günler kalmış olmasına rağmen; kendisini partinin sahibi olarak gören ve üyelerin iradesini hiçe sayan bir onursal genel başkan tarafından, savunması alınmadan ve söz hakkı bile verilmeden partiden ihraç edildi.

Lütfi Mestan’ın suçu ise Türkiye ile iyi diyalog kurmak, Türkiye ile Bulgaristan arasında iyi ilişkilerin sürdürülmesi için irade ortaya koymak ve ülkede yaşayan Türklerin sorunlarının çözülmesi için çaba göstermek olarak kamuoyuna açıklandı. Bunları yaptığı için vatan haini olmakla itham edildi.

Bizim bunu kabul etmemiz söz konusu olamaz. İşte bu yüzden bugün burada sizlerin arasında bağımsız milletvekilleri olarak bulunuyoruz. Takdir sizlerin.

Biz Bulgaristan’da yaşayan Türklerin hemen hepsinin Türkiye’de yakın akrabaları var. Bizim Türkiye ile ve Türkiye’deki akrabalarımızın kurdukları derneklerle iyi ilişkiler içinde olmamızdan daha doğal bir şey olabilir mi?

1989’da bir gecede ülkeyi terk edin diye kapımıza dayandıkları zaman bize Moskova kucak açmadı. Bize kapılarını ardına kadar Türkiye açtı. O yüzden biz elbette Türkiye ile ve Türkiye’deki akrabalarımızla iyi ilişkiler ve diyalog içinde bulunacağız. Kimse bizi Moskova ile Ankara arasında bir seçim yapmaya zorlayamaz.”

KURULUŞ YILDÖNÜMÜ KUTLAMALARI 24.01.2016 PAZAR AKŞAMI MERİNOS ATATÜRK KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİ’NDE BAL-GÖÇ KOROSUNUN VERECEĞİ ÜCRETSİZ “ÖZEL KURULUŞ KONSERİ” İLE DEVAM EDECEK.

Kaynak: Kırcaali Haber

 


İçeriği Paylaş