Avusturya Balkan güzergahındaki 10 ülkeyi toplantıya çağırdı

Haberler
İçeriği Paylaş

Sığınmacılar konusunda sınırların kapatılmasını ve kota konulmasını savunan Avusturya, Balkan güzergahında bulunan 10 ülke liderini Viyana’da toplantıya çağırdı.

Avusturya’nın Kurier gazetesi, Başbakan Christian Kern’in AB’nin sınırlarının kapatılması görüşmek üzere Almanya, Yunanistan, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, Arnavutluk, Macaristan, Bulgaristan, Romanya, Makedonya liderlerini 24 Eylül Cumartesi günü Viyana’da sığınmacı zirvesine davet ettiğini yazdı. Zirveye AB Komisyon Başkanı Jean Claude Juncker ve AB Konsey Başkanı Donald Tusk’un da katılacağı belirtiliyor.

Kapıların kapatıldığı mı ilan edilecek?Zirvede sığınmacılara yönelik sergilenen ılımlı yaklaşımın sona erdiğinin ilan edileceği öne sürülen analiz haberde, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in sığınmacı sorununa yönelik söylediği “Yapabiliriz” sözünün yerini “Biz artık yapamıyoruz” un alacağı iddia edildi.

Avusturya, geçtiğimiz Şubat ayında da Balkan güzergahında bulunan ülkeleri toplamış ve Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, sığınmacıların Avrupa’ya gelmek için kullandığı Balkan güzergahının kapatıldığını duyurmuştu.

2015 yılı Ağustos’una kadar 650 bin sığınmacının Balkan güzergahını kullandığı, güzergahın kapatılmasının ardından yine de bugüne kadar 120 bin sığınmacının AB’ye geldiğine dikkat çekilen haberde, Avusturya Başbakanı Kern için bu rakamın da çok yüksek olduğu ve zirvede bu güzergahı tamamen kapatmak istediği değerlendirmesi yapıldı.

Balkan güzergahındaki ülkelerin yakın işbirliğinin AB ile Türkiye arasında imzalanan geri kabul anlaşmasının işlememesi ihtimaline karşı kalkan oluşturmayı amaçladığı da belirtilen yazıda, Avusturya Başbakanı Christian Kern’in “Şantaja boyun eğmemeliyiz, bu yüzden bütün olasılıklara karşı hazırlıklı olmalıyız” dediği bilgisi de paylaşıldı.

Kaynak: DHA


İçeriği Paylaş