Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği Basın Açıklaması

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

21 Şubat 2012 tarihinde Kırcaali’de Anadili Gününü anmak vesilesiyle ve Anadilimiz Türkçenin okullarda okutulması amacıyla düzenlenen Çalıştay’a Güney Bulgaristan’dan Türkçe öğretmenleri katılmış ve Ülkemiz Bulgaristan’da Anadili Türkçenin okullarda yaygınlaştırılması ve Türk Kültürünün geliştirilmesi için Öğretmen Derneklerinin kurulması ve öğretmenlerin örgütlenmesi kararı alınmıştır. Gereken çalışmalar yapıldıktan sonra derneğinin kayıtlanması için mahkemeye başvurulmuştur.

Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği bir sivil toplum örgütüdür ve Kırcaali İl Mahkemesi’nin Kararnamesiyle 14 Mart 2012 tarihinde resmileşmiştir.

Derneğin Başlıca amaçları, üyelerinin mesleki, sosyal, kültürel ihtiyaçlarını karşılamalarına destek olmaktır. Ülkemiz Bulgaristan’da Türk dilinin okutulması ve geliştirilmesinde çaba göstermek. Bulgaristan Türklerinin kültürünü, folklorunu, gelenek ve göreneklerini araştırıp geliştirmede katkıda bulunmak. Yurtiçi ve yurtdışında Türkçe eğitimiyle ilgili çalışan kurum ve kuruluşlarla bağlantı kurarak işbirliği yapmak. Türk dili ile ilgili ulusal ve uluslararası seminerler, konferanslar, paneller düzenlemek.

Bulgaristan Türklerinin sorunlarını ve çeşitli konulardaki görüşlerini duyurmak ve bu konuda kamuoyu oluşturmak için her tür bilimsel toplantı, sanat ve kültürel etkinlikleri, yarışmalar düzenlemek. Bu çalışmalarını başka kuruluşlar ve uzman kişilerle işbirliği yaparak ortak etkinlikler biçiminde de sürdürmektir. Bu doğrultuda basın yayın kuruluşları bilim ve eğitim kurumları ve uygun olan kişi ve kuruluşlarla ilişki kurarak uygulamalar ve çalışmalar gerçekleştirmektir. Yasal yolları izleyip gerekli işlemleri tamamlayarak yurt dışındaki, kişi ve kuruluşlarla işbirliği yapmak, benzer çalışmalarda bulunmaktır.

Eğitim, öğretim, bilimsel ve tüm sosyal amaçlı çalışmalar yapacak, öğretmenlere yönelik eğitim kursları düzenleyecek, bu konularda ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapacaktır.

Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneğinin güçlenmesi ve etkinliklerinin artması için Dernek, kendi amacıyla paralel nitelikteki derneklerle koordineli çalışmaları yürütmek, Derneğin amaçlarını gerçekleştirmek için ülkemiz Bulgaristan’da ve yurt dışında çalışan aynı amaçlı derneklerle bilimsel çalışmalar veya toplantılar yapacaktır.

Bulgaristan’da yaşayan Türklere Türkçe eğitimi konusunda çalışmalar yapmak ve bu çalışmaların sonuca ulaşabilmesi için Türk dünyasına yönelik dernekler, vakıflar ve diğer sivil toplum örgütleri ile birlikte ortak çalışmalarda bulunacak, program, projeler üretecek ve bunları hizmete sunacaktır. Ayrıca yaşadığımız toprakların sahibi olduğu bilincini aşılayacak, bu konularda da yeni çalışmalar ve projeler üretecektir.
Bulgaristan’da yetişen şair, hikâyeci, roman yazarı gibi kültür adamları ve yayınlarını destekleyecek, bu şahıslarla ortak çalışmalar yapacaktır.

Bulgaristan Anayasasının ve diğer kanunların Türklere tanıdığı haklardan azami yararlanmalarını sağlamak amacı ile bilgilendirme, aydınlatma ve yol göstericilik faaliyetlerini yürütmek için çalışmalarda bulunmak, Bulgaristan Türkleri ile ilgili güncel olaylara karşı anında gerekli tepkiyi verecektir. Bulgaristan’da gelecekte çıkabilecek her tür etnik çatışmaların önüne geçilmesi için gerekli hazırlıkları yapacaktır.

Derneğimiz amaçlarına ulaşmak için üyelerinin mesleki, akademik, sosyal, hukuksal sorunlarının ve kültürel ihtiyaçlarının karşılanmasında destekleyici ve yönlendirici olacaktır.

Kendi diline, kültürüne sahip çıkmayıp, daima başkalarının yaptıklarına hayranlık duyan bir millet asla varlığını sürdüremez. Tarihini, dilini, sanatını, folklorunu tam olarak bilmek bu topraklar üzerinde yaşayan herkesin görevidir. Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği de bu amaçla günümüz insanına bu duyguları aşılamayı hedeflemektedir.

Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneğinin amaçlarını paylaşan herkesi üye olmaya davet ediyor.
Kamuoyuna duyrulur.
Harun Bekir
Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği Başkanı


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.