Atina’daki minaresiz camiye Batı Trakya’dan tepki

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan’da Kilise ve ırkçı taraftarlarının İslamofobik çıkışları nedeniyle Avrupa’nın camisiz tek başkenti Atina’da zoraki inşa edilen ilk sözde caminin defalarca ertelenen açılışı nihayet mayıs ayı içinde olacağı bildirildi.

Yunan medyasında yer halan haberlerde, yönetim kurulunun ileriki günlerde caminin güvelik ve temizlik hizmetleri için ihale açacağı belirtildi.

İhale sürecinin üç ay içinde tamamlanmasının tahmin edildiği aktarılan haberlerde, caminin mayıs ayı içinde ibadete açılacağı ifade edildi.

Eski Eğitim ve Din İşleri Bakanı Kostas Gavroglu geçen yıl haziran ayında camiyi ziyareti sonrası yaptığı açıklamada, “Atina en sonunda vatandaşları, göçmenler ve Müslüman ziyaretçileri için bir ibadethaneye sahip oldu.” ifadelerini kullanmıştı.

İbadete açık minare başata olmak üzere bir camide bulunması gereken unsurlara sahip cami bulunmayan başkent Atina’da yaşayan binlerce Müslüman, namazlarını genellikle binaların bodrum katlarında oluşturdukları mescitlerde kılıyor.

Cami diye yutturulmak istenen yapının tarihçesi

Demokrasinin beşiği olduğu iddia edilen Yunanistan’ın İslamofobik nedenlerden dolayı yüz binlerce Müslümanın yaşadığı başkenti Atina’da camiye izin vermemesi yıllardır eleştirilerin hedefindeydi.

En sonunda buna karşı çıkan ırkçı kilisenin direncini kırmanın bir formülü bulundu. Kiliseyi yumuşatmanın yolu Atina’nın dışında yıkıntıların bulunduğu metruk bir alanda camiden başka her şeye benzeyen garip bir yapının inşası ile sağlandı. Nihayet yıllar sonra, şehrin dışında dikkat çekmeyen, minaresi başta olmak üzere bir caminin temel unsurlarına sahip olmayan, yakından bile bakıldığında daha çok dev bir konteyneri andıran ve adeta Müslümanları aşağılamak için yapılmış bir ucubenin açılışına karar verildi.

Yunanistan son anda Kilise itiraz ettiği için açılışı defalarca ertelenen bu ucubeyi mayıs ayında dünyaya cami diye yutturabilirse başını ağrıtan eleştirilerin hedefi olmaktan kurtulmayı başarabilecek.

 

 

Kaynak: milletgazetesi.gr


İçeriği Paylaş