Türkiye’de 86 yerde seçim sandığı açılacak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da 12 Mayıs’ta yapılacak genel seçimler için geri sayım sürerken yurt dışında yaşayan vatandaşların, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 56 ülkede, 227 merkezde oy kullanabilecekleri açıklandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dimitar Yaprakov düzenlediği basın toplantısında, seçimin yurt dışı organizasyonu ile ilgili bilgi verdi.

Yaprakov, dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan Bulgaristan vatandaşlarından, 12 Mayıs’ta oy kullanmak için 83 bin 884 yazılı talep geldiğini belirtti.

“En çok talep Türkiye’den geldi” diyen Yaprakov, bu ülkede 86 yerde sandık kurulabileceği, konu ile ilgili son kararın Merkez Seçim Komisyonu’na (ZİK) ait olacağını bildirdi.

Bulgaristan’da 2009 yılında yapılan son parlamento seçiminde 58 ülkede 274 seçim merkezi açılmıştı. Yurt dışında en çok oyun Türkiye’de verildiğini ifade eden Yaprakov, bu seçimde de böyle olması beklendiğini ifade etti.

Boyko Borisov hükümetinin 20 Şubat’ta istifa etmesi üzerine parlamentoyu fesheden Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, 12 Mayıs’ı erken seçim tarihi olarak belirlemişti. Seçime 48 siyasi parti ve 7 koalisyon katılacak.

AA


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.