Sırbistan’da tehlikeli kampanya

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Sırbistan’da başlayan kampanya ile “Kosova Sırbistan’dır” yazılı banknotların yayılması sonucu, Sırplarla Arnavutlar sosyal medyadan restleşmeye başladı.

Sırbistan‘da siyasiler başlattıkları kampanya ile paraların üzerine Kosova Sırbistan’dır yazılarını sosyal medyadan paylaşmaya başladılar. Sırbistan Başbakanı Yardımcısı İvica Daçiç’te 100 doların üzerine yazarak kampanyaya destek verdi.

Sırp siyasilerin başlattıkları kampanyaya ise Arnavutlardan cevap gecikmedi.

“KOSOVA KOSOVA’DIR”

Arnavutlar da Sırp Dinarı ve Eurolar üzerine Kosova Arnavutluk’ tur ve Kosova Kosova’ dır şeklinde yazılar yazıp sosyal medyadan paylaşmaya başladı.

Etnik gerilimin yüksek dozda hissedildiği Balkanlarda, bu kampanyaların çatışma riskini körüklediği ifade ediliyor.

KOSOVA SAVAŞI

Eski Yugoslavya’nın 1990’lı yılların başında dağılmaya başlamasıyla dünya siyasi literatürüne giren “Balkanlaştırma” sürecinin bir kez daha yaşandığı dönemde, Kosovalı Arnavutlar yükselen Sırp milliyetçiliği sebebiyle tedirgin olmuş, daha sonra ülkenin bağımsızlığında önemli rol oynayacak Kosova Kurtuluş Ordusunu (UÇK) kurmuştu.

Sırp asker, polis ve paramiliter birliklerin 1998 yılında bağımsızlık isteyen UÇK’ya yönelik saldırıları, 1999 yılında NATO’nun eski Yugoslavya’yı bombalamasıyla son bulmuştu. Kosova’daki bu savaşta 8 binden fazlası Arnavut 10 binden fazla Kosovalı öldürülmüş, 800 bine yakını Arnavut 1 milyonunun üzerinde farklı etnik gruplardan Kosovalı evlerini terk etmişti.

 

 

Kaynak: www.dunyabulteni.net


İçeriği Paylaş