Bulgaristan parlemento heyeti TBMM’deydi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, Bulgaristan-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Ramadan Atalay ve beraberindeki parlamenter heyetini kabul etti.

Sağlam, makamında gerçekleşen kabulde, iki ülke başbakanları arasında imzalanan stratejik işbirliği anlaşmalarının ilişkileri daha da ileri bir seviyeye taşıdığını söyledi.

”İlişkilerin ileri gitmesinde Bulgaristan’daki soydaşların önemi büyük” diyen Sağlam, konuk heyete hitaben, ”Burası sizin de ülkeniz. Bilmediğiniz bir yer değil” dedi.

TBMM’de son zamanlarda parlamenter diplomasiye önem verildiğini ifade eden Sağlam, ”Halkın temsilcileri olan seçilmiş parlamenterlerle biraraya gelmeyi ve görüş alışverişinde bulunmayı önemsiyoruz. Bu amaçla, TBMM Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü takviye ettik. Bulgaristan ile dostluk grubunu da geçtiğimiz yıl oluşturduk. Devletlerarası diplomatik ilişkilerin sürmesi, yüzyılların geleneğidir. Dostluk gruplarının siyasal, sosyal, kültürel açıdan önemli faydaları olacağına inanıyoruz” diye konuştu.
Türkiye-Bulgaristan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Mustafa Öztürk, kendisinin de Bulgaristan doğumlu olduğunu anımsatarak, ”Bu nedenle bu dostluk grubunun başkanlığını yapmak benim için ayrı bir önem taşıyor” ifadesini kullandı.

Bulgaristan’ın dost ve kardeş ülke olduğunu vurgulayan Öztürk, iki ülkenin yüzyıllardan gelen birlikte yaşama kültürü bulunduğuna işaret etti.

İki ülke arasında imzalanan işbirliği anlaşmalarının mutluluk verici olduğunu vurgulayan Öztürk, ”Balkan Savaşından Balkan Barışına” adlı çalışma çerçevesinde proje üretmeye devam ettiklerini anlattı.

Ramadan Atalay ise bugün Anıtkabir’i ziyaret ettiklerini ve bunun kendileri için unutulmaz bir anı olacağını belirterek, ”İyi bir düzeyde olan devletler arası ilişkiyi daha ileri bir düzeye taşımayı amaçlıyoruz. Bulgaristan, AB üyelik sürecinde Türkiye’ye her zaman destek olmuştur. Suriyesınırında yaşanan olayı takip ediyor ve kaygılarımızı iletiyoruz” şeklinde konuştu.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.