Aşırı Milliyetçilerin Meşaleli Yürüyüşü

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Aşırı milliyetçi Bulgaristan Ulusal Birliği (BNS), başkent Sofya’nın merkezinde meşaleli yürüyüş düzenledi.

Sofya Belediye Başkanı Yordanka Fandıkova’nın yasakladığı etkinlik, son anda belediye ile BNS arasında sağlanan mutabakat sonucu gerçekleşti.

Şehrin merkezindeki Halk Kültür Sarayı (NDK) önünde toplanan yüzlerce genç, yüzlerce polis ve jandarma görevlisinin eskortu ile 1938 yılında komünist teröristlerce öldürülen General Hristo Lukov’un evine kadar yürüdü, yolda ellerinde taşıdıkları meşaleleri yaktı.

Nazi ideolojisine yakınlığı ile tanınan General Lukov’un hayranları olduklarını savunan BNS militanları 2003 yılından bu yana geleneksel olarak 14 Ocakta olarak yaptıkları yürüyüşünü “Lukovmarş” olarak adlandırıyorlar.

Genç faşistlerin gösterisi sırasında polis ve jandarma güçleri şehir merkezindeki ana caddelerini trafiğe kapattı, yürüyüş güzergahında bulunan Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği önünde zırhlı araçlı güvenlik kordonu oluşturdu. Etkinlik sırasında üzerinde çeşitli silahlar bulunan 7 kişi gözaltına alındı.

Bulgaristan’da popüler olan 14 Şubat Sevgililer Günü’ni kutlayan ve yürüyenlerin fikirlerini paylaşmayan Sofyalılar ise eyleme ilgi göstermedi.

Nazi askerlerini andıran üniformalar giyerek, ellerinde siyah bayraklar taşıyan aşırı milliyetçilerin Lukovmarş’ı Avrupa Birliği (AB) üyeleri Bulgaristan’ın uluslararası itibarı açısından her yıl sorunlar yaratıyor.

General Lukov’un ölümünün anıldığı günle alakalı olarak Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı daha önce de Rusya ve ABD büyükelçiliklerinden iki ülkenin rahatsızlıklarını ileten notalar almıştı.

Ülkede ana muhalefet görevini yürüten Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) eski Komünist Partisi’nin (BKP) devamı olmasına rağmen etkinliğin düzenlenmesine karşı çıkmıştı. Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu muhalefet Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi de, yayınlamış olduğu bildiride “İkinci Dünya Savaşı sırasında milyonlarca insanın hayatına mal olan Nazi hareketine hayranlık duyan bir gösteriye izin verilmesinin demokratik bir Bulgaristan’a yakışmadığını” kaydetmişti.


İçeriği Paylaş