Stanişev, Bulgaristan Türklerinden özür diledi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da Sosyalist Partisi, 1984-1989 yıllarında ülkedeki Türklere karşı uygulanan asimilasyon politikası nedeniyle özür diledi.

Bulgaristan’da siyasi partiler başkent Sofya ve Filibe kentlerinde miting düzenledi. Sofya’da Başbakan Plamen Oreşarski koalisyon hükümetini destekleyen Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ortak bir mitingde 70 bini aşkın taraftarı bir araya getirdi.

Kartallar Köprüsü meydanındaki BSP-HÖH mitinginde Başbakan Oreşarski, BSP lideri Sergey Stanişev ve HÖH lideri Lütfi Mestan birer konuşma yaptı.

Siyasi geçmişinde Bulgaristan’ı 45 yıl boyunca Komünist Partisi (BKP) adı ile yönettikten sonra adını BSP olarak değiştiren partinin lideri ve eski başbakanlardan Stanişev, tarihte ilk kez net ve açık bir şekilde BulgaristanTürklerinden özür diledi. Ülkede 1989 yılında devrilen Todor Jivkov rejiminin son döneminde komünistlerin Türk ve Müslümanlara yönelik asimilasyon kampanyası sürdürdüklerini anımsatan Stanişev, şöyle konuştu:

“Asimilasyon politikası nedeniyle Bulgaristan Türkleri karşısında tarihi bir suçumuz var, bundan dolayı özür diliyoruz.”

HÖH lideri Mestan da “Bulgaristan adına aramızdaki siyasi görüş ayrılıklarını aşmaya hazırız” dedi. Mestan, Sofya’da 70 bin kişinin Oreşarski hükümetine destek vermek için toplandığını, gerekirse 170 bin olabileceklerini kaydederek “Bu, BSP ile HÖH’ün ortak düzenledikleri ilk mitingdir. Bulgaristan’da en geniş caddeyi pozitif enerjiyle doldurduğunuz için teşekkür ederim. Bu miting tarihidir” dedi.

Başbakan Oreşarski de “Kişisel anlamda görevimizin bedeli ne olursa olsun, saygılı olmaya ve ülkemizin geleceği için çalışmaya devam edeceğiz. O yüzden mitingimizin sloganında yazıldığı gibi, ‘Demokrasiye Evet, Nefrete Hayır’ diyoruz” ifadesini kullandı.

Mitinge katılanlar daha sonra, Roman orkestraların çaldığı müzik eşliğinde Cumhurbaşkanlığı binasına doğru yürüdü. Burada toplanan halk bir süre Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’in aleyhine slogan atarak istifasını istediler.

Ülkenin çeşitli bölgelerinden tren ve otobüslerle sabah saatlerinde Sofya’ya gelen onbinlerce BSP-HÖH yanlısının gösteri olaysız sona erdi.

Filibe’deki Miting

2012 yılının başında görevinden istifa eden eski Başbakan Boyko Borisov’unBulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi de hükümet karşıtı başka bir mitingi Filibe şehir meydanında yaptı.
Oreşarski’yi eleştiren Borisov, BSP-HÖH yönetimini, eski komünist gizli polisi rejimine benzetti. Borisov, “Polisler hükümet karşıtı protestolara katılan gençlerin evlerini tek tek teftiş ediyor, onları rahatsız ediyor. Eski siyasi polis bile böyle yapmazdı. Eski siyasi polisin en çirkin yüzünü canlandırmaya çalışıyorlar” ifadesini kullandı.
AA


İçeriği Paylaş