Arınç’ın ‘Mendil’i Komşuyu Kızdırdı!

Haberler
İçeriği Paylaş

Haber: Arınç'ın 'Mendil'i Komşuyu Kızdırdı!

Yunanistan hükümet sözcüsü Yorgos Petalotis, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, Yunan ekonomisiyle ilgili söylediği “neredeyse mendil açıp yardım dilenecekler” sözüne tepki gösterdi.

Petalotis yaptığı yazılı açıklamada, Arınç’ın bu konudaki ifadelerini “gerçek olmayan, gayri ciddi ifadeler” olarak nitelendirerek, “Sayın Arınç’ın görüşünün, Türk hükümetinin görüşü olmadığını tahmin ediyoruz” dedi.

“Yunanistan’ın Mali kriz içerisinde bulunduğunun bir gerçek olduğunu ancak, Yunan halkının kararlılığıyla uygulanan ulusal bir program çerçevesinde ülke ekonomisinin yeniden düzene gireceğini” savunan Petalotis, şunları kaydetti.

“Geçmişte bunu kanıtladık. Ve herkes bundan emin. Unutanlara hatırlatırız ki, bir AB ve Avro kuşağı ülkesi olan Yunanistan, yaşanan son krize rağmen, tüm vatandaşlarını bağrına basarak, görüldüğü üzere birçok ülke için kıskanılabilecek bir yaşam düzeyi sürdürmektedir. Bunun için Yunan halkı, yıllardan beri belirlediği yol ve geleceği ile ilgili planları için gurur duyuyor.”

Arınç ne demişti?

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 1 Nisan’da Şanlıurfa gezisi sırasında gazetecilere Türk ekonomisiyle ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

“Türkiye büyüme hızında yüzde 9’u yakaladı, bu muhteşem bir sonuç” diyen Arınç, şöyle konuşmuştu: “ABD ve Avrupa ile global krizin vurduğu diğer ülkeler borç içinde. İspanya ve Portekiz’de hükümetler düşüyor, maaşlar ödenmiyor, toplu sözleşme yapılamıyor. Komşumuz Yunanistan’ın 1 trilyon dolar dış borcu var. Neredeyse mendil açıp yardım dilenecekler. Fabrikalarda üretim durdu. Fabrikalar satılacak, alıcısı yok. Türkiye ise bu dönemde dünyadaki 5 ülkeden biri, yüzde 9’luk büyüme hızına kavuştu. Bu başarı hepimizin, tüm Türkiye’nin başarısıdır. Hükümetimizin, milletimizin ve parlamentonun başarısıdır.”


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.