Yabancı Öğrenciler TBMM’de Stajda

Haberler
İçeriği Paylaş

TBMM ve faaliyetlerini tanıtan yasama stajı programının başlangıcında konuşan TBMM Genel Sekreter Yardımcısı İrfan Neziroğlu,”1992’den beri değişik ülkelerden burslu olarak Türkiye’de lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi alan öğrencilere, TBMM’de staj programını başlatmak üzere bir arada bulunuyoruz” dedi.

Benzer bir projeyi 2006’da da yaptıklarını anımsatan Neziroğlu, bugün ise 15 ülkeden, yaklaşık 30 öğrencinin yer aldığını söyledi. Neziroğlu, stajı Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan, Afganistan, Nijerya, Kosova ve Çeçenistan gibi değişik ülkelerden gelen hukuk, iletişim, bilgisayar, uluslararası ilişkiler bölümlerinde okuyan öğrencilere verdilerini belirtti.

Neziroğlu, şunları ele aldı: “Bugün, bunu hayata geçiriyoruz. Program iki aşamadan oluşacak. Birinci bölümde katılımcılara TBMM’deki uzmanlar, TBMM’nin kurumsal yapısını, Meclisteki yasama sürecini tanıtan sunumlar yapacak. Meclis’in kurumsal yapısı, yasama ile ilgili temel kavramlardan başlayarak kanun yapım tekniği, kanun yapım süreci, Mecliste komisyonlarda ve Genel Kurulda tasarı ve tekliflerin nasıl görüşüldüğü, parlamenter denetim yollarının ne olduğu, milletvekilleri tarafından nasıl işletildiği, TBMM’nin dış ilişkileri anlatılacak. İkinci bölüm ise ilgili birimlerde staj şeklinde olacak.”

Yaklaşık 1 ay sürecek programda, “TBMM’nin Genel Tanıtımı ve TBMM ile İlgili Temel Kavramlar ve Kurumlar”, “Kanun Yapım Süreci”, “TBMM Komisyonları”, “Parlamenter Denetim”, “TBMM’nin Dış İlişkileri”, “Araştırma Merkezi Müdürlüğü”, “Bütçe Kanunu ve Plan ve Bütçe Komisyonu” ile “Tutanak Müdürlüğü” konulu sunumlar yapılacak.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.