Bir açılım da Yunanistan’dan

Haberler
İçeriği Paylaş

To Vima gazetesi, “Atina Hükümetinin, Batı Trakya’da müftülerin belirlenmesi konusunda yasal değişiklik yapmaya hazırlandığını” ileri sürdü.

Yunanistan’da yayımlanan haftalık To Vima gazetesi, “Hükümetin, Yunan devleti ile azınlık arasında temel sürtüşme alanlarından biri olan müftülük sorununa son vermek için, müftülerin belirlenmesi konusunda değişiklik yapmaya yöneldiğini” belirterek, “Başbakan Yardımcısı Theodoros Pangalos başkanlığında çeşitli bakanlardan oluşan bir komisyonun, Gümülcine, İskeçe ve Meriç illerinde müftülerin ‘dolaylı’ olarak seçimle belirlenmesine yönelik bir yasa tasarısıyla ilgili yaptığı çalışmada son aşamaya geldiğini” yazdı.

Gazete, “özel bilgilere” dayandırarak verdiği haberinde, bu konudaki tüm görüşlerin kaydedilmesi için gelecek günlerde kamuoyuna açıklanacağını belirttiği tasarının ana parametresinin, “son aşamada Yunan devleti tarafından onaylanması öngörülen müftülerin seçiminde oy kullanacak din adamlarından oluşacak delegelerin belirlenmesi olduğunu” kaydetti.

Haberde, söz konusu tasarıya göre, “Her üç ilde oluşturulması öngörülen 30-35 kişilik delege listelerinde yer alacak din adamlarının kıdem süresine göre ya da kura ile belirleneceği ve seçimlerde en çok oy alan adayın, seçim sonuçlarının Eğitim Bakanlığınca onaylanmasının ardından yayımlanacak Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle 5 yıl süreyle Müftü olarak atanacağı” belirtildi.

Müftülerin yargı yetkileriyle ilgili olarak da, “Henüz kesinleşmemekle birlikte, İslami kurallara göre alınan kararların Yunan kanunlarıyla uyuşup uyuşmadığı konusunda yardımcı olmaları için Müftülüklere hukuki danışmanlar atanması, ya da kararların kontrol edilmesi için bidayet mahkemelerinde özel bilirkişi heyetleri oluşturulmasının düşünüldüğü” öne sürülen haberde, tasarının, İskeçe’de atamalı müftü Mehmet Şinikoğlu’nun görevinin sona erdiği Ağustosa kadar parlamentoda onaylanmasının hedeflendiği” kaydedildi.

To Vima haberinde, “Batı Trakya’da, atanmış müftüler ve ‘sahte müftüler’le olan bugünkü durumun sona erdirilmesi hükümetin başlıca bir seçimidir. Bu konu, daha önce de Müslüman Azınlığın günlük yaşamının ve kurumlarının iyileştirilmesini arzu ettiğini gösteren (Başbakan) Yorgo Papandreu’nun da hayır duasını almaktadır” ifadesini kullandı.

KAYNAK: NTV


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.