Arasta Camii 65 yıl sonra ibadete açılıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Üsküp’teki Osmanlı eserlerinden olan 500 yıllık Arasta Camii, Bursa Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle yeniden ibadete açılacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Makedonya’nın başkentindeki Eski Üsküp Çarşı’sında yer alan Arasta Camii, restorasyon çalışmalarının ardından eski ihtişamına yeniden kavuşuyor.

15. yüzyılda inşa edilen ancak 1946’da ibadete kapatılan ve 1963 depreminde ise tamamına yakını yıkılan tarihi caminin birkaç ay içinde ibadete açılması planlanıyor.

Üsküp temasları sırasında Arasta Camii’ni gezen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki El Hilal Yardımlaşma Teşkilatı Başkanı ve Üsküp Milletvekili Behicüddin Şehabi ile Üsküp Müftüsü İbrahim Şabani’den bilgi aldı.

Camiyi kısa zaman içinde ibadete açmak amacıyla Bursalı iş adamlarını devreye soktuklarını belirten Altepe, şunları kaydetti:

”Ecdat yadigarı eserlerin ayağa kaldırılması yönündeki çalışmalarımıza bu bölgede 2006 yılında başladık. İshak Bey, Hatuncuk ve Kebir Mehmet Paşa camilerinde olduğu gibi eski çarşıdaki Arasta Camii’ni de programımıza aldık. Buranın restorasyonunu Üsküp İslam Birliği ile Çayır Belediyesi yapacaktı. Ancak ortaya çıkan sorunları aşamayınca bizim devreye girmemizi istediler. Cami, 1963 depreminde tamamen yıkılmış. Sadece giriş kemeri ile kısmen bir duvar ayaktaydı. Şimdi yaptığımız çalışmalarla cami tüm ihtişamıyla ortaya çıktı. Buradaki rejim nedeniyle 1946 yılından beri ibadete kapalı olan cami bir iki ay içinde yeniden hizmete girecek. Üsküp’te 1946’da ibadet yapılmasının yasaklandığı tarihi caminin minaresinden yıllar sonra ezan okunacak.”


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.