Cumhurbaşkanı ve Yerel Seçimlerde en az üç oy pusulası kullanılacak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Merkez Seçim Komisyonunun sözcüsü Biser Troyanov, 23 Ekim’de yapılacak Cumhurbaşkanı ve Yerel Seçimlerde üç veya dört pusula ile oy kullanılacağını duyurdu. Troyanov, “Merkez Seçim Komisyonu oy kullanma şeklini halka açıklama kampanyası gerçekleştirecek. Vatandaşlar Cumhurbaşkanı adayları listesinin yer aldığı bir entegral oy pusulası ile Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı seçimi yapabilecekler. Başka bir oy pusulası Meclis Üyeleri seçimi, bir tane de Belediye Başkanı seçimi yapmak için olacak. Ayrıca ayrı ayrı yerleşim yerlerinde yapılacak muhtar seçimi adaylarının yer aldığı dördüncü bir oy pusulası da olacak” diye açıkladı.

Troyanov, “Seksiyon seçim komisyonları yerlerinde iki seçim sandığı koyulacak. Birine Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı entegral oy pusulası salınacak, diğerine ise yerel seçim için kullanılan pusulalar salınacak” dedi. Biser Troyanov, “Bu seçimlerde sadece X işareti ile oy kullanılacak. Bu işaret Merkez Seçim Komisyonunun Cumhurbaşkanı seçimi için kura ile çektiği parti veya koalisyon numarasını bulunduran kareye yazılacak ve de aynı şekilde Belediye Seçim Komisyonunun Belediye Başkanları için çektiği numaranın önünde bulunan kareye yazılacak” diye anlattı.

Merkez Seçim Komisyonunun sözcüsü şu ana kadar Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı seçimine katılmak için GERB ve Ataka partilerinin dilekçe sunduklarını belirtti. GERB partinin adayları eski Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı Rosen Plevneliev ve Margarita Popova, ırkçı Ataka partisi ise lider Volen Siderov ve yardımcısı Pavel Şopov’u aday gösterdi.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.