AK: Bulgaristan’da devlet görevlileri, AB’de en çok yolsuzluğa başvuranların arasında

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

“İTAR-TASS” haber ajansı Avrupa Birliği İçişlerinden Sorumlu Komiseri Cecilia Malmstrom’a atıfta bulunarak, yolsuzluk nedeniyle Avrupa Birliği’nin(AB) her yıl yaklaşık 120 miyar avro kaybettiğini duyurdu. Malstrom “Kamu ihalelerinin değerinden yaklaşık %20-%25 bürokratların cebine giriyor. Aynı zamanda, kamu ihaleleri AB GSYİH’nin %15 oluşturuyor” yorumunda bulundu.

Avrupa Komisyonuna göre, en büyük yolsuzluk düzeyi Bulgaristan’da, Romanya’da, Çek Cumhuriyetinde, Slovakya’da ve İtalya’da bulunuyor. Çek Cumhuriyetinde küçük işletme sahiplerinden %60’ı, kamu ihalesi kazanmaları için, rüşvet vermek zorunda olduklarını iddia ediyor.

Bulgaristan’da kamu ihalelerinin sonuçları ve sözleşmeleri yayınlanmıyor. İtalya’da da benzer durum bulunuyor. Yunanistan, İspanya ve Portekiz’de de benzer sorunlar bulunuyor.

Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen dışında kalmalarının ana nedenlerinden biri olarak, yolsuzlukla mücadelede gösterdikleri isteksizlik olduğu düşünülüyor.

haber.bg


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.