AİHM, Bulgaristan’ın izleme yasalarını Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı buldu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 1997 yılında yürürlüğe giren ve 2012 yılından beri dava konusu olan yasayla ilgili kararını verdi. AİHM, Bulgaristan’ın izleme yasalarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni (AİHS) ihlal ettiğine hükmetti.

Fransa’nın Strazburg kentinde bulunan AİHM, Bulgar avukatlar Mihail Ekemdzhiev ve Alexander Kashamov ile 2 insan hakları kuruluşunca 2012’de açılan ve sonraki yıllarda yeni deliller sunulan davada karara vardı.

AİHM kararında Bulgaristan’ın 1997 tarihli izleme yasaları ve ceza kanunundaki bazı maddeleri değerlendirdi.

“HÜKÜMET İZLEMEYİ SADECE GEREKLİ DURUMLARA MAHSUS KILAMADI”

Mahkemeden yapılan açıklamada, gizli izleme yasalarının AİHS’nin yasal gerekliliklerini karşılamadığı, Bulgaristan hükümetinin izlemeyi sadece gerekli durumlara mahsus kılamadığı ifade edildi.

Bulgaristan’ın telekulak ve izlemeyi düzenleyen yasalarının vatandaşların özel hayatına müdahale edilmemesini güvence altına almadığı kaydedilen açıklamada, bu konudaki açık düzenleme eksikliğinin izleme verilerinin menfur amaçlarla kullanılmasına kapı araladığı vurgulandı.

KARAR OY BİRLİĞİYLE ÇIKTI

Açıklamada, “AİHM, oy birliğiyle, AİHS’nin (özel yaşama ve haberleşmeye saygı hakkındaki) 8. maddesinin ihlal edildiğine hükmetmiştir.” ifadesi kullanıldı.

Geçen yıl özel bir parlamento komisyonu ülke tarihinin en büyük telekulak skandallarından birini ortaya çıkarmıştı. Aralarında gazeteci, siyasetçi, insan hakları savunucuları bulunan 900’den fazla kişinin, temmuz 2020’den nisan 2021’e kadar süren hükümet karşıtı protestolar boyunca dinlendiği tespit edilmişti.

Kaynak: Haber Türk


İçeriği Paylaş