Romanya Parlamento Başkanı Valeriu Zgonea: AB, Türkiye’nin değerini anlamaya başladı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin değerini yeni anlamaya başladığını söyleyen Romanya Parlamento Başkanı Valeriu Ştefan Zgonea, AB’nin Türkiye ile daha da güçlü olacağını belirtti. Zgonea, “Türkiye, güçlü ekonomisi ile uluslararası alanda çok önemli bir konuma sahip. Romanya, Türkiye’nin AB yolundaki çabalarını her zaman destekliyor.” dedi.
Büyükelçi Ömür Şölendil’i makamında kabul eden Romanya Parlamento Başkanı Valeriu Ştefan Zgonea, Avrupa Birliği yetkililerinin uluslararası alanda söz sahibi olan Türkiye’nin önemini kavramaya başladıklarını söyledi. Zgonea, “AB’nin Türkiye ile daha da güçleneceğine inanıyorum.” dedi.

Romanya Parlamento Başkanı Valeriu Ştefan Zgonea ile bir görüşme yapan Türkiye’nin Bükreş büyükelçisi Ömür Şölendil, iki ülke arasında imzalanan stratejik anlaşmanın önemine dikkat çekti.

Görüşmede, Ankara ile Brüksel arasında müzakere fasıllarının yeniden açılacak olmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Romanya Parlamento Başkanı Valeriu Zgonea, AB yolunda Türkiye’yi her zaman desteklediklerini kaydederek, “ Çünkü Türkiye, AB ülkeleri dışındaki Romanya’nın en büyük ticari ortağı. Genel olarak da en büyük 5’inci ticari partnerimiz.” dedi.

Türkiye’nin AB ile yeni müzakere sürecine dikkat çeken Zgonea, bu sürecin hem Türkiye, hem de AB açısından önemli olduğuna işaret etti. “Avrupa Birliği yetkilileri, Türkiye’nin gücünü anlamaya başladı. AB, Türkiye ile daha da güçlenir.” diyen Romanya Parlamento Başkanı Valeriu Ştefan Zgonea, “Türkiye, güçlü ekonomisi ile uluslararası alanda çok önemli bir konuma sahip. Romanya, AB’nin kapılarını açık tutmasını ve Türkiye’nin AB’ye entegrasyonunu ve Birlik kriterlerini de yerine getirmesi doğrultusundaki çabalarını destekliyor.” diye konuştu.

Büyükelçi Ömür Şölendil de iki ülke arasındaki güzel ilişkilerden duyduğu memnuniyeti ifade ederek; 2011 yılında imzalanan stratejik anlaşmanın önemine işaret etti. Anlaşma ile Türkiye – Romanya arasındaki ilişkilerin daha da geliştireceğine inandığına vurgu yapan Büyükelçi Şölendil, Romanya’nın azınlıklarla ilgili politikasının da takdire değer olduğunu ifade etti. Şölendil, Dobruca’nın hoşgörü modeli ile örnek olduğunu kaydetti.

Parlamento Başkanı Zgonea da iki ülke arasındaki ticari, ekonomik ilişkilerin yanı sıra parlamentolararası diyalog ve ilişkilerin önemi üzerinde de durdu. Zgonea, görüşmede Büyükelçi Ömür Şölendil’e Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek’i Romanya’ya resmi davet mektubunu da sundu. Çiçek’in önümüzdeki Haziran ayında Romanya’yı ziyaret etmesi bekleniyor. HAYRİ GÜL BÜKREŞ


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.