GERB, komünizm döneminde işlenilen suçların cezalandırılması önerisini reddetti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Parlamentosu, 9 Eylül 1944’ten 31 Aralık 1989 yılına kadar siyasi, etnik veya dini sebepler yüzünden işlenilen suçlar, işkenceler ve şiddetlerin zaman aşımını iptal etme önerisini reddetti. Bu öneriyi Meclise, Hak ve Özgürlükler Hareketi milletvekili Çetin Kazak sundu. Öneriye göre, suç işleyenler, aradan ne kadar yıl geçmiş olsa da, cezalandırılması gerekiyor.
Sayın Kazak, Ceza Kanununda düzeltme yapılmasını önerdi, amaç komünizm rejimi kurbanlarına karşı suç işleyenlere hak ettiği cezaları vermekti. Çetin Kazak, “1968 yılında kabul edilen Ceza Kanununda insanlığa karşı suç işleme kısmındaki metinler çok eksik ve geri kalmıştır. “İnsanlığa karşı suç” tanımlaması sadece “ırkçılık ve soykırım” kavramlarını içeriyor. Uluslararası ceza hukukunda bu tanımlama çok daha geniş ve 2002’de Bulgaristan Halk Meclisi tarafından onaylanmıştır” dedi.
Millevekili, zorla sınırdaşı etme, kamplara sürülmek ve etnik ve dini grupların takip edilmesi gibi suçların komünizm rejiminin düşürülmesinden 20 yıl sonra cezalandırılmadığını vurguladı.
Kazak’a göre, Bulgarlaştırma sürecinde yer alan kişilere karşı açılan davalar zaman aşımı yüzünden kapatılmıştır, çünkü anlamsız ve yerine getirilemeyen talimatlarla bir çok kez savcılığa geri döndürülüp, hakimlerin suç olan tepkisizliği yüzünden son verilmiştir.
HÖH milletvekili, “Bu suçlar araştırılıp, suçlular cezasını alması gerekiyor” diye öne sürdü.
Parlamento çoğunluğu olumsuz oy verince, Çetin Kazak tekrar oylama yapılmasını ısrar etti, fakat bu defa da önerisi kabul edilmedi. Bundan önce Kazak, “GERB’ten meslektaşlara sesleniyorum, sizler komünizm suçlarını yargılayan Avrupa Halk Partisi üyelerisiniz” demişti.
Çetin Kazak, kendini sağ görüşlü diye belirleyen iktidar partinin sosyalizm döneminde yapılan suçları yargılamayı reddetmesinden dolayı öfkesini gizleyemedi.
Kırcaali Haber

İçeriği Paylaş

1 thought on “GERB, komünizm döneminde işlenilen suçların cezalandırılması önerisini reddetti

  1. Sayın Çetin Kazak’ın HÖH’ün 8 yıllık iktidarı döneminde bunlar aklına gelmemiş mi? acaba.. Yoksa yerel seçimler yaklaştığı için tiribünlere mi oynuyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.