Acil kurtarma ihtiyacı olan Hırvat ekonomisinin

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Hırvatistan Maliye Bakanı Slavko Linic son yıllarda güçlü bir kamuoyunun tepkisini provoke, ülke ekonomisinin acil bir durum olduğunu medya söyledi.

“Biz büyük bir ekonomik kriz, büyük illiquidity, yüksek işsizlik ve ödenmeyen maaşlar var. Böyle bir durum ama acil bir başka ne aramak gerekir?” Linic Hırvat haftalık bir röportajda söyledi Globus .

Ekonomistler devletin iktidardaki Sosyal Demokratlar (SDP) IMF yardımı önlenebilir umut ederken, durumun iyileştirilmesi için çok az şey söyledi.

Ödenmemiş vergi mükellefleri listesi yayınlandığında kamuoyunun tepkisini daha da yol açtı edildi. 100.000 ‘den fazla şirket ve bireylerin vergi 6,6 milyar euro borcu.

Kamu yayın kuruluşu Hırvat Radyo Televizyon da dahil olmak üzere beş büyük borçlular, 135 milyon Euro’ya kadar vergi borcu yayınlanıyor.

“Ocak 2013, Hırvatistan Ancak mali nakit, mal ve hizmet gelirleri otomatik olarak vergi dairelerinden gönderilecek edilir. Hırvatistan reformlar ve mali konsolidasyon sürdürmeye yardımcı olmak için bir IMF anlaşması gerek olmazdı vergi toplama, geliştirmek için kaydeder. Tanıtacak, Ülkenin döndürüldüğünü ise, böyle bir anlaşma ciddi bir seçenek haline gelebilir, “Linic söyledi SETimes’a .

Hükümet yüzde 25 daha yüksek KDV oranı uygulanmıştır Mart 1st, yüzde 2 artış kemer sıkma önlemleri tanıtıldı. Yalnızca Macaristan ve İzlanda Avrupa’da daha yüksek bir KDV var.

2012 Hırvat devlet bütçesi € 14600000000 ve harcamaları kamu kesimi ücret kesintileri ve işten çıkarmalar ile, 15,5 milyar avro tutarında olacaktır.

Mart ayında Fitch Ratings bir bütçe açığı nedeniyle olumsuz bir bakış açısı ile Hırvatistan’ın BBB-derece, en düşük yatırım notu, doğruladı.

Sandra Svaljek, Zagreb Ekonomi Enstitüsü Direktörü, mevcut analizlerin toparlanma işaretleri görünmüyor söyledi.

“Ilk beş ayında sanayi üretimi bütün bileşenleri olumsuz bir ekonomik trendi var. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 oranında azaldı ve bu yılki ekonomik büyüme yüzde 1,3 oranında azalacağı tahmin edilmektedir. Hükümetin likiditeyi artırmak için vergileri şarj başlamalıdır . ekonomi izinlerin numarası, iş prosedürleri, bürokrasi, yatırımcıları teşvik etmek azaltarak, daha kolay çalışmak zorunda, “Svaljek söyledi SETimes’a .

Velimir Sonje, Zagreb Üniversitesi ekonomi fakültesi profesörü ve danışmanlık şirketi Arhivaanalitika müdürü, hükümetin IMF ile çağırmaya karar olduğunu söyledi yıl sonuna kadar Hırvatistan’ın kredi derecelendirme reddederse.

“Hepiniz kaybolduğunda IMF aramak gerekiyor, ama zaman içinde ekonomiyi kurtarmak için yardım demiyorlar. Durum Linic nitelendirdi tam olarak. Devlet IMF, iki yıl önce bir düzenleme yapmak gerekiyordu, durum ve genel değerlendirme geliştirmek. Hükümet sadece ekonomik sorunları için tek olası çözüm kararı erteliyor, “Sonje söyledi SETimes’a .

Şubat ayında Sosyal Konseyi toplantısında, hükümet temsilcileri, personel sosyal azaltarak ve yaklaşık 5.000 serbest çalışanlar işten tarafından 260.000.000 € ile kamu giderleri kesecek duyurdu. Birlik işçilerin son birkaç yıl içinde 100.000 ‘den fazla kişi sektöründe işini kaybetti söyledi.

Hükümet bütçe desteklemek amacıyla, yıl sonuna kadar Hırvat Mesaj Bankası ve lider sigorta şirketi Hırvatistan Osiguranje’nin özelleştirilmesini tamamlamak için planlıyor.

Hükümet ayrıca sonbaharda finansal işlemlere yeni kanun ve yönetmelikler geçirerek ülkedeki iş ortamını iyileştirmek için çalışın ve daha çok enerji sektöründe daha 2013 yılında bir milyar avro yatırım çıkaracağız.

Mladen Novosel, Hırvat İşçileri Sendikası başkanı, hükümetin sorunu çözmek için çok az şey söyledi.

Onlar kampanya vaatlerde zaman “iktidar partisi tüm ekonomik sorunları hakkında bir yıl önce biliyordu. Ancak, onlar hiçbir şey yapmadı. 15.000 işçilerin yıl boyunca maaş almak yok olması şaşırtıcıdır. AB’ye katılmak şey çözmez. Brüksel bizim iç sorunları çözmez, “Novosel söylediSETimes’a .

SETimes.com 

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.