600 yıllık tekke turizme açıldı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Eski Yugoslavya döneminde kapatılan Buna Nehri kıyısındaki 600 yıllık Blagay Alperenler Tekkesi, Bosna-Hersek’in bağımsızlığından sonra açıldı. Aslına uygun restore edilen tarihî tekkenin 100 yıl önce yıkılan imaret ve misafirhanesi yeniden inşa edildi.

Bosna-Hersek’in Mostar kenti yakınlarındaki Blagay Alperenler Tekkesi, 600 yıl önce Anadolu’dan bölgeye gelen dervişler tarafından Buna Nehri’nin kaynağına kurulmuş. Eski Yugoslavya döneminde kapatılan tekke, Bosna-Hersek’in bağımsızlığıyla birlikte yeniden açılmıştı. Tarihi tekke şimdi de restore edilmesinin ardından turizme kazandırıldı. Tekke, başta Türkiye olmak üzere, dünyanın birçok bölgesinden gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor.

Aslına uygun olarak restore edilen tekkenin 100 yıl önce yıkılan imaret ve misafirhanesi de mimarisine uygun olarak yeniden inşa edildi. Açılışı ise Reis-ul Ulema Mustafa Ceriç, Mostar Müftüsü Seid Smaykiç ve Türkiye’nin Mostar Başkonsolosu Tolga Bermek yaptı. Reis-ul Ulema Ceriç, Türklerin tekkeye gösterdiği büyük ilgiden dolayı mutlu olduğunu belirtti. Ceriç, “Bu toprakları İslam’la buluşturan Türkleri, özellikle bu tekkeyi ziyaret etmeleri için davet ediyorum. Hıristiyanların Hersek bölgesindeki Mecugorye’ye gittiği gibi, Müslümanların ve özellikle de Türklerin buraya gelmesi gerekiyor.” dedi. Bosna-Hersek İslam Birliği Meclis Başkanı Safet Softiç ve Mostar Müftüsü Seid Smaykiç’in de katıldığı programda ayrıca, Bosna-Hersek Vakıflar Merkezi Müdürü Senaid Zaimoviç, tekkenin 33 yıllık işletmesini devralan Fidan Turizm şirketinin Genel Müdürü Ali Dokumacı, Katolik ve Ortodoks kilisesinin temsilcileri de yer aldı.

Tekkenin içerisinde ayrıca Sarı Saltuk’a ait olduğu söylenen mezar da bulunuyor. Perşembe akşamları zikir ayinlerinin de yapıldığı tekkede, her yıl mayıs ayında, on binlerce insanın katıldığı mevlit programı düzenleniyor. Tarihi yapının restorasyonuna, geçen yıl 33 yıllığına Türklere ait Fidan Turizm’e devredilmesiyle başlanmıştı.

Kaynak: AA


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.