Bulgaristan’da NATO Kriz Yönetim Merkezi kurulacak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Sofya’da NATO’nun Kriz ve Doğa Afetleri Yönetim Merkezi kurulacak . NATO üyesi on ülke temsilcileri Sofya’da iki günlük uluslararası foruma toplandı ve kriz merkezinin temellerini attı. Savunma Bakanı Yardımcısı Avgustina Tsvetkova, “Alyansın Stratejik Konseptinde yer alan üç ana görevden birisi- kriz yönetimi hedeflerine Bulgaristan katkısını sağlamış olacak” dedi.

“Bu tür merkezler, belirli konunun program ve stratejik belgelerini oluşturmaya imkan veren özel yapılardır. NATO kanadındaki bu ünite, kriz ve doğa afetlerinde yönetim ve tepkileri konu alacak. NATO üyesi ve partner ülkeler elemanlarına eğitim ve alıştırma bilgileri sunulacak. Merkez 2013 yılı ortalarında ruhsat sertifikasını alacak. 50 Bulgar uzmanın yer alacağı merkeze, on ülkeden de temsilciler katılacak. Ev sahibi olarak Bulgaristan bir de karargah bina sağlamakla görevlidir”.

Avgustina Tsvetkova bu amaçla Sofya’nın Çaralitsa tesislerinin kullanılacağı, orada eğitim ve alıştırma imkanları için elverişli şartlar bulunduğunu kaydetti. Aynı zamanda ülkenin Kuzeybatısında Montana’da bulunan İçişleri Bakanlığının dinlenme tesisleri de bu amaçla kullanıma girecek. Bu merkezde stratejik belgeler ve uygulamalar hazırlanacak, NATO’da kullanılmak üzere yöntemler belirlenecek ve operatif görevleri milli organlar yürütecek. Bulgar kanunlarına göre bu görevi İçişleri Bakanlığı ve Sivil Savunma ekipleri yürütecek.

“Bulgar devleti krizlerle baş etmede çok başarılı olduğu gibi, bu alanda iyi uzmanlar sağlama imkanlarımız da var. Onlar NATO dahilinde de yararlı çalışmalar yapabilir. Bu merkezin Bulgaristan’da kurulması da nihayetinde ülkemizin başarısına verilen değerin bir kanıtıdır. NATO uzmanlarımıza ve eğitim düzeyimize yüksek değer verdi. Merkeze sponsor olan taraflarla yararlı bir kuruma ev sahipliği yapacağız”.

bnr


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.