4. Uluslararası Hıdırıllez Bayramı, 4 Ülkenin Folklor Ekipleri ile Şenleniyor

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Bu yılki Hıdırellez Bayramı’nda Bulgaristan, Makedonya ve Sırbistan Sancak’tan konuk folklor ekipleri yer alacak ve sürpriz konser…

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi desteği ile icra ettiği, artık gelenekselleşen Hıdırellez  Bayramı’nın bu yıl dördüncüsü kutlanıyor. Türkiye adına İzmit MAPHOYTAK, Bulgaristan adına Mestanlı Zeybekler Ekibi, Makedonya ve Sırbistan’ın Sancak Bölgesi’nden Divanhana ekipleri ile zengin gösteriler bekleniyor.

İzmit MAPHOYTAG Folklor Grubu

Kocaeli İzmit merkezde faaliyet gösteren ve uluslararası başarıları ile göz dolduran başarılı bir ekip, Trakya ve Balkan oyunları oynuyor.

Bulgaristan Mestanlı Zeybekleri

Bulgaristan’da Kırcaali’ye bağlı Mestanlı ilçesinde soydaşlarımızın kurduğu başarılı ekip, daha önce de Türkiye’de birçok önemli organizasyonda yer aldı. En son geçen yıl Kocaeli Kartepe’de uluslararası unutulmuş değerler festivalinde, yaptığı gösteriler ile büyük beğeni toplamış, katılanların gönlüne taht kurmuştu.

Zeybeklerin başarılı sanatçısı Semra da IV. Uluslararası Hıdırellez Bayramı’nda sürpriz bir konser verecek.

Sırbistan Sancak’tan Divanhana Folklor grubu

Sırbistan’ın Sancak Bölgesi’nde bulunan Novi Pazar şehrinden gelen “Divanhana” folklor ekibi, bir okul gurubu olup, Kocaeli’ye ilk defa gelecek ve yöresel oyunlarını bu hıdırellez bayramında katılımcıların beğenisine sunacak.

Makedonya’dan 

Geçen yıl Makedonya’dan Manastır’dan bir folklor ekibi Hıdırellez Bayramı’na katılmıştı. Bu yıl da başka bir ekip Üsküp’ten “Duffla Folklor Ekibi” bayramdaki gösterilerde yerini alacak.

Hıdırellez Programı:

Aşağıdaki program dışında Bal-Türk Karamürsel Şubesi ve Tokmak Köyü Muhtarlığı ile ortak bir program da 6 Mayıs cumartesi günü 12.00’da köyde icra edilecek…

 

 

 

 

 


İçeriği Paylaş