2. Dünya Mastanlılar Günü Coşkulu kutlandı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bu yıl ikincisi düzenlenen Dünya Mastanlılar Günü şehir stadında coşkulu kalabalık önünde kutlandı. Dünyanın dört bir yanından katılımcılar olan organizasyona Avusturalya’dan Kuzey Amerika’ya Kanada’dan Güney Afrika’ya, Avrupa’nın tüm ülkelerinden ve Türkiye’den de olmak üzere 5 000 binden fazla kişi doyasıya eğlendiler.
Bu yılki program iki ayrı etkinlikten oluştu. Birincisi, mazisinde şampiyon takımların “kellelerini” alan takım olan “Rodopi – 1935” Futbol takımının 75. Yılı anısına futbol turnuvası düzenlendi. 10 takımın katıldığı turnuvaya yıllarca gök beyaz çubuklu formayı terleten emektar futbolcular da katıldı. Zorunlu Göç ile Türkiye, Avusturya, İsveç ve daha birçok ülkeye giden top cambazları buradaydı. Aynı şekilde Belediye Meclisi kararıyla göç etmeden önce tüm yaşamı futbol takımında sporcu, yönetici ve başkan olarak geçen Hasan Semerci’ye Fahri Hemşerilik verildi. Akşam saatlerinde de resmi yemek verildi.
Cumartesi 23 Temmuz günü Mastanlı sokakları cıvıl cıvıl insan doluydu. Akşam saat 19 sularında da insanlar katar biçiminde stadın yolunu tuttular. Çok güzel bir düzenleme sağlayan belediye tertip kurulu küçükten büyüne kadar her kesin eğlenebileceği şekilde hazırlıklar yapmıştı. Stadın girişi kısmındaki koşu alanı açlığı ve susuzluğu giderecek sergiler ve masalarla donatılmış bir yanı da çocukların oynayabileceği alan olarak ayrılmış. Tribünler de tıklım tıklım doluydu. Mastanlı Zorunlu Göç’ten önceki dönemi ve demokrasideki ilk HÖH mitinglerini andırıyordu.
Bölgeden ve yurtdışından birçok üst düzey misafirin katıldığı organizasyona HÖH Genel Başkan Yardımcısı Ruşen Riza, Kırcaali Milletvekili Necmi Ali, Türkiye Büyük Millet Meclisi Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Kararada, HÖH Kırcaali il Teşkilatı ve Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Koşukavak Belediye Başkanı Sebihan Mehmet, Kızılağaç Belediye Meclisi Başkanı Şinasi Süleyman, BAL-GÖÇ Genel Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan, Bursa Mastanlı Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Öztürk, Göç-Türk Federasyonu ve Cebel Derneği Başkanı Op. Dr. Gürçay Cem, İzmir BALGÖÇ Genel Başkan Yardımcısı Ali Beysim Belgin, Şemsettin Gazioğlu AKP Bursa İl Teşkilatı üyesi, Nayme Kaşmer AKP Bursa Osmangazi İlçe Teşkilatı üyesi, Sarnıç eski belediye başkanı ve İzmir Belediye Meclisi Üyesi İsmail Acar, Alaattin Kırcaali – İnegöl BAL-GÖÇ Başkanı, Mastanlı eski milletvekili Ahmet Hüseyin, yurtdışı ve yurtiçi belediye, belediye meclisi, dernek yönetimleri ve üyeler de Mastanlıları bu anlamlı gönde yalnız bırakmadılar.
Protokol konuşmalar yapılmadan önce Birleşik Çocuk Eğitim Merkezi çocukları ve Nov Jivot Kültür Merkezi Evridika çocuk grubu dans gösterileri sundular. Kırcaali Buket Kadın Korosu ve saz takımı unutulmaz Rumeli ezgileri seslendirdiler.
Belediye Başkanı Erdinç Hayrullah halkı ve protokolü selamladıktan sonra “Mastanlı Daima Kalbimde” sözüyle yola çıktıklarını, hayal bile edemediği olayın gerçekleştiğini, dünya genelindeki Mastanlıların yeniden Mastanlı ve halkıya kucaklaştığını ve bu heyecan verici olayın gerçekleşmesini mümkün kılan, emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür etti. Geçen yıla göre kutlamanın genişletildiğini de belirtti. Ayrıca bu kadar çok kişinin bir araya toplanacağını hiç ummadığını, bu coşkulu kalabalık işlerin doğru yapıldığını ve bu buluşmanın giderek gelenek hale dönüşeceğini belirtti.
Bursa Mastanlı Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Öztürk, aynı kalbi duygularla oradan bulunan herkese teşekkür etti ve hoş geldiniz ile karşıladı. Bu organizasyonun 10 yıldır Bursa’da düzenlendiğini, ancak daha anlamlısının göç edilen topraklarda yapılacağını ve bunun da gerçekleştiğini söyledi. Bunu gerçekleştiren belediye yönetimine Bursa’daki Mastanlılar, yönetim kurulu ve kendi adına sonsuz teşekkürlerini duyurdu. Bu toplanmanın giderek sınırların kalktığı ve küçükleşen dünyadaki Mastanlıların birlik ve beraberliğini en iyi şekilde sergilediğini belirtti. Hasan Öztürk sözlerini, “dilimize, dinimize sahip çıkarak bu ülkenin bütünlüğü içerisinde diğer toplumlarla kardeşçe hep birlikte olmak için her zaman yanınızda olacağız, her zaman yanınızdayız” dedikten sonra sevgi ve saygılarını sundu.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karaada, Belediye Başkanı Recep Altepe adına selamlarını ilettikten sonra, Bursa’nın gelişmesinde ve güzelleşmesinde göçmenlerin hep en başta olduğunu, iki kardeş şehir arasında yapılacak her türlü kardeşlik, dostluk kültürel, sportif etkinliklerde, tamirlerde, tadilatlarda hep beraber olunacağının sözünü verdi.
Göç-Türk Federasyonu ve Cebel Derneği Başkanı Op. Dr. Gürçay Cem, bu kutlamada bulunmaktan çok mutlu olduğunu, Bursa’da yaşayan Cebelliler adına da Mastanlıları selamladı. Bu organizasyonu düzenleyen kişilere teşekkür edikten sonra, Mastanlılara da eğlenceli ve neşeli zaman geçirmeleri dileğinde bulundu.
Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan, bu güzel günde, bu güzel mekanda bu akşam oradakilerle birlikte olmanın mutluluğuyla Türkiye’deki kardeşler adına herkesi selamladı. Doğum yeri Mastanlılı bir ananın evladı olarak orada bulunmaktan çok duygu yüklü olduğunu belirtti. Organizasyonu tertipleyenlere teşekkür etikten sonra göçün acısını iyi bildiğini, büyüklerin bu toprakları terk etmelerine rağmen hiç unutmadıklarını söyledi. “Allah etnik yapısından dolayı kimseyi göç etmek zorunda bırakmasın” sözlerini söyleyen Emin Balkan, bu toprakları vatan olan herkes ne anadilini unutmalıdır resmi dili çok iyi bilmemelidir öğüdünü verdi.
Kırcaali bölgesine geldiği andan itibaren ilgi odağı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi Bursa Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Mustafa Öztürk sözlerine başlamadan önce bol bol alkış aldı. Dünyanın dört bir yanından 2. Dünya Mastanlılar Buluşması için oraya gelen vatandaşları ve protokolü selamlayan Öztürk 1968 göçünü ve bazı hatırlılarını paylaştı. “Ben bir kardeşimizim” diyen Mustafa Öztürk Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletti. Oraya katılan kişilerin çok farklı yerlerden geldiğini, bu sayede birliğin, beraberliğin, kardeşliğin yaşatıldığını ve bu ruhun da ülkeleri yaşattığını söyledi. Devamında, kendilerinin de dünyada özgürlüğün olmasını, dünyada kardeşliğin olmasını, demokrasi, insan haklarının olmasını istediklerini, beraberce kalkınmanın olmasını ve insanların sevgi ve hoşgörü içerisinde yaşamalarını istediklerini dile getirdi. “Biz istiyoruz ki, dünyada adalet olsun, dünyada zülüm bitsin, kardeşlik olsun, insanlar huzur içinde, refah içinde, mutluluk içinde yaşasınlar. İşte siz burada bu tabloyu gösteriyorsunuz, sizleri bir kez daha tebrik etmek istiyorum” diyen Mustafa Öztürk kültür bağlarına değindi. Türkiye göç eden hiçbir kimsenin topraklarını unutmadığını, kültürel, tarihsel, dinsel, dilsel bağların sayesinde kültürün, inancın, tarihin ve insanlığın korunacağını belirtti. Balkanlarda ve Ortadoğu’da barış olursa dünya barışından söz edilebileceğinin altını çizen Mustafa Öztürk, söz verdiği gibi ilk ziyaretinin doğduğu topraklara gerçekleştirdiğini ve burada bulunmaktan çok mutlu olduğunu, herkese iyi eğlenceler dilediğini ve kendisini davet edenlere de teşekkür ettiğini söyledi.
Sona olarak sözü alan HÖH Kırcaali Milletvekili ve Millet Meclisi Dış ilişkiler ve Kamu düzeni Komisyonu Başkan Yardımcısı Necmi Ali sözlerine başlamadan önce orada bulunan herkesi Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkanı Dr. Ahmet Doğan’ın selamlarını ve 2. Mastanlılar Buluşması özel tebriklerini iletti. Bu yörenin insanı nerede olursa olsun örgütleşmeyi çok iyi yaptığını vurguladı. Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin de böyle bir teşkilat olduğunu, yüzyıldan fazla çeşitli rejimlerin hele hele totaliter komünist rejimi asimilasyon politikaları sonucu yüzbinlerce insan bu topraklardan göç etmek zorunda kaldığını dile getirdi. Bu kişilerin yurtdışında milyonları aştığını, bulundukları yerde yuva kurduklarının, ancak hiçbir zaman doğup büyüdükleri, yetiştikleri toprakları unutmadıklarının altını çizdi. Büyüklüğün kin ve nefrete sevgiyle verilen cevaptan doğduğunu, bu toprakları zorunlu olarak terke eden kişilerin kendi kültürlerini de gittikleri taşıdıklarını ve oradaki kültürlere renk kattıklarını söyleyen Necmi Ali, bu topraklarda kalan kişilere de değindi. Türklerin ve Müslümanların hakları HÖH tarafından savunulduğunu belirten Necmi Ali, buradaki Türklerin Bulgaristan ve Türkiye arasında köprü görevi gördüğünü bu köprünün temelinde de HÖH etrafında teşkilatlanmadan doğduğunun altını çizdi. Bunun aynı şekilde Avrupa’da da yavaş yavaş gerçekleştiğini duyurdu. Organizasyon komitesine de teşekkür eden milletvekili vatandaşlara eğlenceli anlar diledi.
Konuşmalar bitince sahneye önce Balkan ezgileri içeren pop-folk olarak adlandıran müzik türünü seslendiren şarkıcı Magda kalabalığı coştururken gençler hem dans ettiler hem de şarkılarında eşlik ettiler. Ardından sahneye çıkan Rumeli Balkan Türk Halk Müziği Sanatçısı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yöresel Sanatçısı Fahriye Güney unutulmaz Rumeli Türküleriyle yediden yetmiş yediye herkesi coşturdu. Bülent Şentürk orkestrası da vatandaşların keyifli anlar yaşamasına yardımcı oldu. Son olarak sahneye Türkiye’de yıldızı hızlı yükselen pop sanatçısı Emirkan çıktı. Gençler doyasıya dans ettiler ve Ben mecburum sana şarkısında da yer yerinden oynadı.
Gece yarısına kadar devam eden etkinlikte kamu düzenini bozacak hiçbir vakanın yaşanmaması emniyet ile belediye arasındaki çalışmaların iyi yapıldığının ve vatandaşların duyarlı olduğunun en belirgin göstergesidir. 10 000’den fazla köfte ve kebabın tüketildiği yerde 60 adet koyun çevirmesi de tüketildi.
Gelecek yıl yapılacak kutlamaların Ramazan ayının başlangıcına gelmesi sebebiyle bir hafta erken yapılacağı söylendi. Giderek programı ve etkinlikleri genişleyen buluşmanın gelenek hale gelmesi ve temmuz ayının son haftasından bir önceki haftada yapılması öngörülüyor.
İsmail KÖSEÖMER


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.