12 Mayıs Seçimleri için Bursa’da 33 sandığın açılması bekleniyor

STK'lardan Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye’deki göçmenlerin kalbi durumunda bulunan Bursa’da Bulgaristan seçimlerine yönelik yoğun ilgi dikkat çekiyor. Seçimlerde oy kullanmak için başlatılan dilekçe toplama girişimlerine katılım son derece yüksek olurken; dilekçelerin teslimi için son gün olan 11 Nisan itibariyle 25.300 dilekçenin Bulgaristan’ın Bursa’daki Konsolosluğuna teslim edildiği bildirildi.

Kısa adı BAL-GÖÇ olan Bursa Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkez ve şubelerinin yanı sıra aktif yöre derneklerinin de girişimleriyle bu sayıya ulaşıldı. BAL-GÖÇ Genel Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan geçmiş yıllarda yapılan seçimlere nazaran hayli yoğun bir katılımın olduğunun altı çizerken;  Türkiye’de toplanılan dilekçelerin yaklaşık %40’lık diliminin Bursa’dan sağlandığını söyledi. Bursa’daki Bulgaristan Konsolosluğu’na dilekçelerin teslim edildiğini söyleyen Başkan Özkan sözlerini şöyle sürdürdü: “Konuyla ilgili göçmenlerin sesi olarak yoğun tempoda çalışıyoruz. Bulgaristan Bursa Başkonsolosluğuyla da yakın işbirliği içindeyiz. BAL-GÖÇ olarak, kendilerine bu süreçte her türlü lojistik desteği sağlayacağımızı belirtmiştik. BAL-GÖÇ ve şubeleriyle beraber aktif olan yöre derneklerimizin de koordinasyonunda güzel bir katılım oldu. Şu anda Bursa’dan teslim edilen dilekçe sayısı 25.300’dür. Kanaatimizce, İnegöl’den Bandırma’ya kadar olan yelpazede 14 okulda 33 sandık açılacaktır. Bursa’daki çifte vatandaş hemşehrilerimizin rahatça oyunu kullanması, seçim günü sorun yaşamaması bizim görevlerimizdedir.”

Bulgaristan’da yaşanan son gelişmelerin ülkedeki istikrarı bozduğu tespitinde bulunan Başkan Özkan, kısa süre içerisinde ülkede yeniden istikrarlı bir yapı görmek istediklerini belirterek, Bulgaristan’daki Türklerin birlik ve bütünlük içinde hareket etmeleri gerekliliğinin altını çizdi.

 

BAL-GÖÇ


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.