Bulgaristan’da ırçı partiden İslam’a hakaret

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan parlamentosunda grubu bulunan ırkçı ATAKA partisi, başkent Sofya’da belediye binasının önünde düzenlediği gösteride Türkiye’ye, İslamiyete ve ezana hakaret etti.

Kendisine destek veren bir grup ile birlikte düzenlediği gösteride konuşan ATAKA partisininbaşkanı Volen Siderov, Belediye Başkanı Yordanka Fandıkova’ya seslenerek, Sofya’da tek olan Banya Başı camisinin hoparlörlerinin susturulmasını talep etti.

Siderov, Türkiye’ye, İslam’a ve ezana ağır hakaretlerde bulunarak Sofya camisinin fanatiklerin buluşma yeri olduğunu iddia etti.

“İktidardaki Boyko Borisov hükümetinin Ankara’nın politikasını Bulgaristan’da yürüttüğünü” öne süren Siderov, ‘Aşırı İslamcı yuvası alan Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü’ne istihbarat girsin, çalışmalarını denetlesin’ dedi. Bulgaristan’da Türkiye düşmanlığı ile bilinen bir diğer ırkçıparti VMRO da ATAKA’nın gösterisine destek verdi.

Gösteri sırasında hakaretini daha da ileriye götüren Siderov, ‘işte, Sofya sakinlerinin her gündefalarca huzurunu bozan gürültü bu’ diyerek, taraftarlarına ezanı dinletti.

-Filistinli Müslümanın gözleri yaşardı-

Bu arada ATAKA taraftarları düdük çalarak, ezan sesini yuhalarken; gösteri alanındantesadüfen geçen Filistinli bir Müslüman turist, duyduğu ezanın sesinden etkilenerek gözleri yaşardı.

Zayıf bir İngilizce’ye sahip olduğu görülen ve adını açıklamayan turist, ‘Çok duygulandım, burada bu sesi duyunca kendimi tutamadım, ağladım’ dedi. Basın ve polisin önerisi üzerine olay yerinden uzaklaştırılan turist, ırkçı bir gösteriye tanık olduğunu sonradan anladı.

-Bulgaristan Başmüftülüğü’nün tepkisi-

Öte yandan Bulgaristan Müslümanları Başmüftü Yardımcısı Vedat Ahmet, ATAKA partisinin ırkçı gösterilerine tepki gösterdi.

AA muhabirine demeç veren Ahmet, ‘Hakaretleri şiddetle kınıyoruz, bu çirkin eylemi neticesiz bırakmayacağız’ diyerek ırkçı ATAKA partisinin kin dolu ve ayrımcı eylemlerinden huzursuz olduğunu söyledi.

‘Maalesef Bulgaristan’da demokrasi yeteri kadar olgunlaşmış değil’ diyen Başmüftü Yardımcısı Ahmet, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Ezan sesi bir ‘gürültü’ olarak gösterilirken böyle bir hakarete söyleyecek söz bulamıyorum. Barış, huzur ve mutluluk içinde yaşamak isteyen cemaatimiz kesinlikle bunu hak etmiyor. Medeni olan hiç bir insan böyle bir şey yapamaz. Kalbimiz temiz, inancımız sonsuz. Kimseye zarar vermeden Sofya’da maalesef yetersiz kalan ve tek olan camimizde ibadetimizin gereğini yerine getiriyoruz. Bu sadece bize değil, namaza gelen ve mekan darlığı nedeniyle tretuvarda namaz kılmak zorunda kalan Arap ve Avrupalı diplomatlara karşı bir hakaret sayılır.”

-Sofya’ya bir cami yetmez-

İslamiyetin bir barış ve huzur çağrısı olduğunu kaydeden Başmüftü Yardımcısı Vedat Ahmet, Sofya’daki Bana Başı camisinin 22 Mayıs’ta meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki son depremden dolayı büyük hasar gördüğünü söyledi.

Yerli Müslümanların yabancı konuklarla birlikte büyük bir cemaat oluşturduklarını belirten Ahmet, “Sofya’ya bir cami yetmez’ dedi.

Ahmet, Mimar Sinan ekolünü temsil eden ve yüzyıllar öncesi inşa edilen tarihi Banya Başı camisinin ciddi bir onarıma ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Kaynak: AA


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.