Avusturya’daki Bulgaristan Türkleri hala Bulgar isimlerini neden taşıyor?

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

1989 yılındaki ‘Büyük göç’ sırasında Avusturya’ya göçeden ve orada yaşamaya devam eden yaklaşık bin Bulgaristan Türkünden çoğunun hala Türk isimlerini geri almadıkları bildirildi.

Avusturya’da yayınlanan Di Presse Gazetesi, ülkede yaşayan Bulgaristan Türklerini konu ettiği makalesinde, Bulgaristan Türklerinin artık yaşam standartlarının orta düzeyin üzerinde olduğunu yazdı. Gazete, ancak Türk isimlerinin değiştirildiği için Bulgaristan’dan kaçan bu insanların bugün hala pasaportlarında Bulgar isimleriyle dolaştıklarını yazdı.
Makalede, bu insanların Bulgar isimlerini çok sevdiklerinden değil, Hristiyan Avusturya’da Hristiyan isimleriyle yaşamanın yararlı olacağına inandıkları vurgulanıyor.
Di Presse, bunun böyle olmadığını belirterek, yine bir Bulgaristanlı olan Diplomasi Akademisi öğrencisi Emine Gülestan’a soruyor. Gülestan, ‘Avusturya’da br yabancı için Bulgar isminin, Türk isminden daha fazla bir getirisi yok’, diyor ve ekliyor ‘Bulgar ismi taşırsanız Türk ismi taşıyandan daha az ayrımcılığa uğrayacağınız anlamına gelmiyor’.

Kırcaali Bugün


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.