Sırp Kasabı Ratko Mladiç yakalandı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Sırp polisi Ratko Miladiç’i yakaladı.

Reuters haber ajansına göre Sırbistan polisi Bosna’da işlenen savaş suçlarından dolayı Lahey’deki uluslararası mahkemece 16 yıldır aranan Ratko Mladiç’in yakalandığını aktardı.

Sirbistan Devlet Baskani Boris Tadic yaptığı açıklamada, Mladiç’in yakalandığı doğruladı. Mladiç’in aile yakınlarından ismini vermek istemeyen bir kişi de Reuters’a yaptığı açıklamada, Mladiç’in yakalandığını doğruladı.

AB, gözaltına alınan kişinin, savaş suçlarından aranan Radko Mladiç olduğuna inanmalarını sağlayacak “her türlü delile sahip olduklarını” belirtti.

Sırbistan polisi tarafndan yapılan açıklamada, yakalanan kişinin fiziksel olarak Mladiç’e benzediği belirtilirken; yakalanan kişinin DNA testlerinin yapılacağı eklendi.

SIRBİSTAN AB İÇİN MLADİÇ’İ BM’YE TESLİM ETMESİ GEREKİYOR

Sırbistan’ın AB’ye girebilmesi için Bosnalı Sırpların Komutanı Ratko Mladic’i yakalayarak, BM Savaş Suçları Mahkemesi’ne teslim etmesi gerekiyor.

Mladic’in yakalandığı, AB Dış Politika Şefi Catherine Ashton’un Sıbistan ziyareti sırasında açıklandı.

RATKO MİLADİÇ KİMDİR

Bosnalı Sırpların eski askeri lideri olan Ratko Maldiç, Srebrenitsa’da 8 bin Boşnakın katledilmesi, Saraybosna’nın 44 ay boyunca kuşatma altında tutulması gibi çeşitli suçlardan 16 yıldır, eski Yugoslavya’da işlenen savaş suçları için Lahey’de kurulan uluslararası mahkemece aranıyor.

 


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.