Yurt Dışına Araba ile Çıkış ve Gerekli Evraklar

S.S.S.
İçeriği Paylaş

Yurt dışına araba ile çıkmanın püf noktaları ve araba ile yurt dışına çıkarken gerekli evraklar.

İlk olarak araba ile yurt dışına çıkmak isterseniz, aracın size ait olması gerektiğini hatırlatmalıyız. Peki araç benim üzerime değilse yurt dışına çıkış yapabilir miyim? Tabi ki de yapabilirsiniz. Bunun için noterden gidip araç sahibinin size vekalet vermesi gerekiyor.

Aracınız ile  yurt dışına çıkmanın diğer olayı ise Ulusalarası ehliyet ve Uluslararası sigortanız  olması. Eğer bunlar yoksa aracınız ile yurt dışına çıkmanız mümkün değil. Şayet 2016 Yeni Dönem Ehliyetiniz var ise Turing ofislerden Beynelmilel Ehliyet almadan yeni ehliyetiniz ile geçebilirsiniz.

Uluslararası Sigorta Nedir?

Uluslararası sigorta aracınızın yurt dışında herhangi bir kazada veya herhangi bir olayda koruma altına alması amacıyla yapılan bir sigorta ve güvencedir.

Uluslararası Sigorta (Yeşil Sigorta) Nasıl Yapılır?

Uluslararası sigorta yani yeşil sigorta yapan aracı kurumlar mevcut. Yeşil sigortayı bizlerde yapmaktayız bunun için iletişime geçebilirsiniz.

Anlaşmalı sigorta şirketlerinden ya da sınır kapılarından yeşil sigorta yaptırabilirsiniz.

Uluslararası Sigorta (Yeşil Sigorta) Fiyatları Ne Kadar?

  • 1 Aylık Sigorta Bedeli 65 €
  • 3 Aylık Sigorta Bedeli 85 €
  • 1 Yıllık Sigorta Bedeli 325 €

Uluslararası Ehliyet

Uluslararası ehliyeti Yunan gümrük kapısı istiyor. Ancak Bulgaristan gümrük kapısında uluslararası ehliyet istememektedir. Bu ehliyeti almak için sınava girmenize gerek yok gümrük kapılarındaki ofislerden 380 TL karşılığında alabiliyorsunuz ve bir anda uluslararası ehliyetiniz oluyor.

Bulgaristana giriş yapıyorsanız Uluslararası ehliyet çıkarmanıza gerek yok ama mutlaka Yeşil Sigorta yaptırmanız gerekmektedir.

Sonuç olarak yurt dışına araba ile gitmek isteyenler şunlara dikkat etmelidir.

  1. Araç sizin değil ise vekalet almalısınız (Noter onaylı 70 TL)
  2. Yeşil sigorta olmazsa olmaz mutlaka yaptırmalısınız. Yoksa zaten çıkamıyorsunuz.
  3. Bulgaristan’a gidiyorsanız beynelmilel ehliyete (Uluslararası Sürücü Belgesine) gerek yok ancak Yunan sınırından geçecekseniz mutlaka uluslararası ehliyeti çevirmelisiniz.

İçeriği Paylaş