Kimler Bulgaristan Vatandaşlığı Alabilir?

S.S.S.
İçeriği Paylaş

Avrupa’nın 16. büyük ülkesi olarak bilinen ve yeşil doğasının yanında kültürel mirası ile de dikkat çeken ülkelerden olan Bulgaristan, gelişmekte olan dünya ülkelerinden olmaya devam ediyor. Bulgaristan’da kalıcı olarak bulunmak ya da bu ülkenin vatandaşı sayılmak isteyenler için Bulgaristan vatandaşlık başvurusu yapılabilmektedir.

Bulgaristan Vatandaşı Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Bulgaristan vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ilk olarak şu şartları taşıması gerekir:

  1. 18 yaşını aşmış olmak eğer 18’den küçükse ebeveyn onayı almış olmak
  2. Bulgaristan’da 5 yıl süresiz oturum iznine sahip olmak
  3. Herhangi bir suçtan dolayı hüküm yememiş olmak
  4. Çifte vatandaşlık başvurusu yapacak olan kişilerin Bulgaristan bakanlığı tarafından onaylı Bulgarca bildiğine dair belge almış olmak.

Yukarıdaki şartları genel olarak taşıyan kişiler şu yollarla Bulgaristan vatandaşlığına geçebilirler:

Göç Nedeniyle Vatandaşlık

29.03.1948 ile 22.11.1950 yılları arasında Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmiş kişiler yapılan vatandaşlık tespit sorgulamasında %99 olarak vatandaşlıklarını koruduklarını görebiliyoruz,bu kişiler hayatta olmasalar dahi çocukları vatandaşlık alabiliyor,bazen 1951 yılının ortalarına kadar da Bulgaristan vatandaşlığı korunmuş kişilere rastlanabiliyor, fakat oran çok az. Bu tarihlerden sonra da Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelmiş kişilerin de Bulgaristan vatandaşlığı nı geri alabilmesi mümkün, 3. yıllık oturum sonununda Bulgaristan’da doğmuş ve hayatta olan herkes Bulgaristan vatandaşlığını geri alabilir.

 

Evlilik Yolu İle Vatandaşlık

Bulgaristan vatandaşı olan biri ile evlilik gerçekleştirilmesi durumunda Türkiye vatandaşlarına da Bulgaristan vatandaşlık hakkı verilmektedir. Ancak evlilik yolu ile yapılan başvurularda farklı şartları da sağlamak gerekmektedir. Oturum iznine sahip olup evlilik cüzdanı ile yapılacak başvurular dikkate alınmaktadır.

Aileden Gelen Vatandaşlık

Anne ya da babanın Bulgaristan vatandaşı olması durumunda çocuklarında Bulgaristan vatandaşlığı hakkından yararlanma imkanı vardır. 18 yaş altındaki çocuklar için ebeveynler ile birlikte yapılan başvurular kabul edilmektedir. 18 yaş üzeri olan kişiler ebeveynleri olmadan da başvuru yapabilirler.

Soy Bağı ile vatandaşlık

Bu yolla vatandaşlık başvurusu yapılabilmesi için kişinin Bulgar soylu olduğunu iddia ve ıspat etmesi gereklidir.

Vatandaşlık hakkında detaylı bilgi için 0532 792 55 35 numaralı telefonu arayabilir siniz.

 

 


İçeriği Paylaş